Србија прва у свету по гринфилд директним страним инвестицијама

Србија је прва у свету по индексу перформанси гринфилд директних страних инвестиција захваљујући регулаторним реформама, ниској цени рада и приступу тржишту ЕУ. Улагачима из иностранства Србија је била привлачна јер је, поред осталог, скраћено време за регистрацију компаније и издавање грађевинске дозволе.

Индексом се мери привлачност неке земље као дестинације за гринфилд директне стране инвестиције гледано према величини њеног бруто домаћег производа (БДП), а сачинио га је фДи Интелиџенс, део Фајненшел тајмс који се бави анализом података.

Србија има индекс 12,02 а следе Камбоџа са 11,24 и Македонија са 9,18, објавио је британски пословни дневник.

Индекс Србије показује да је земља у 2016. привукла више од 12 пута више гринфилд директних страних улагања него што би се очекивало за економију те величине.

Британски лист пише да су страни инвеститори у 2016. у Србији најавили 77 гринфилд пројеката према 57 у 2015. од којих је више од половине (53 одсто) било у прерађивачкој индустрији, првенствено у производњи електронских компоненти и ауто-делова, а на листи привлачних сектора следе некретнине и текстил.

Србија је већину инвеститора привукла као извозна платформа, пре него као тржиште само по себи.

Иако је Србија на Дуинг бизнис листи Светске банке на 44. месту, улагачима из иностранства је била привлачна захваљујући реформама којима је, поред осталог, скраћено време за регистрацију компаније и издавање грађевинске дозволе.

Истовремено су трошкови рада у нпр. фабрици ауто-компоненти са 400 радника у Србији више него упола мањи него код регионалних конкурената, попут Мађарске и Турске, показао је фДи Бенчмарк, део ФТ који пореди трошкове пословања на различитим тржиштима.

Србија такође има приступ јединственом тржишту ЕУ за своје индустријске производе захваљујући Споразуму о стабилизацији и придруживању са ЕУ.

Од 94 анализиране земље, 68 има индекс већи од 1, што значи да њихов удео у глобалним гринфилд директним страним инвестицијама надмашује њихов удео у глобалном БДП-у.

Индекс мањи од 1 има 26 земаља а међу 10 највећих економија у свету само Велика Британија (2,29), Индија (2,11) и Француска (1,06) имају индекс већи од 1.

ФТ преноси да је индекс перформанси гринфилд директних страних инвестиција Кине пао за 0,03 поена, на 0,37, а у групи слабо пласираних је и Италија (0,37), док је Јапан најслабији са индексом 0,22.

Индекс САД је порастао са 0,47 на 0,5, Русија има индекс 0,92 а Ирска је са 3,75 најбоље пласирана западноевропска земља.

фДи Интелиџенс се у изради индекса служио методологијом коју је развио Унктад за укупне директне стране инвестиције и примењује се само на гринфилд улагања а не на нпр. интеграције и аквизиције, кредите унутар предузећа и друге форме прекограничних улагања.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво