Грабар Китаровић: Вучић с којим сам ја разговарала је европски Вучић

Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић рекла је да је задовољна што је током посете председника Србије Александра Вучића, постигнут искорак у намерама да се решавају питања преостала из недавне прошлости, као и да се фокус стави на садашњост и будућност односа двеју земаља.

Грабар Китаровић је, у Дневнику загребачке ТВ Нова рекла да од председника Србије није тражила никаква обећања, нити је од њега очекивала извињења. "Вучић с којим сам ја разговарала је европски Вучић. Апсолутно и дефинитивно!", нагласила је председница.

"Разговарали смо како помоћи нашим народима и нашим државама. Извињења понекад могу бити само речи. Ми смо имали и извињења у прошлости, чиме су она резултирала? Битна су дела и оно што ће се учинити. Битно ми је оно што ће Вучић учинити за Хрвате у Србији, права које они траже већ деценијама. Веселим се тренутку кад ћемо моћи да потврдимо да су њихови политички и други захтеви испуњени", казала је Колинда Грабар Китаровић.

Такође, одбацила је тврдње да је до сусрета дошло на притисак међународне заједнице, и најавила да ће у посету Србији доћи "вероватно кроз неколико месеци".

Поводом извињења, о којима је било доста говора у хрватској јавности уочи Вучићевог доласка, она је рекла да су извињења лична ствар и да их не жели коментарисати.

"Извињење може свако изрећи у било којем тренутку, на било који начин. Међутим, нису важне речи, важна су дела. Оно што је мени битније јесте да смо постигли напредак, да смо доиста постигли искорак у нашим намерама да решавамо питања која су преостала из прошлости из Домовинског рата. Али и да се усредоточимо и на нашу садашњост и будућност наших односа, да радимо на бољитку наших односа", рекла је председница Хрватске.

Према њеним речима, конкретан резултат Вучићеве посете Хрватској је велика количина документације коју је он донео из Двора на Уни.

"Конкретан резултат је и обећање председника Вучића да ће се у Србији унапредити права Хрвата, да добију не само ону политичку заступљеност коју траже, од локалних преко покрајинске до државног нивоа, већ и да ће се решити многа друга конкретна питања која муче Хрвате у Србији. Разговарали смо и о положају српске мањине овде у Хрватској. Ја разумем питања која њих тиште. Она се могу и морају решавати у оквиру хрватских државних институција и то је управо оно што смо чинили ова два дана, о чему смо разговарали", навела је Колинда Грабар Китаровић.

"Мислим да ће један од великих корака унапред бити чињеница да смо одлучили да она спорна питања о прошлости, за која знамо да се никада нећемо усугласити, оставимо са стране и да се усредсредимо на егзистенцијална питања која брину и Хрвате у Србији и Србе у Хрватској", рекла је хрватска председница. 

Навела је да ју је охрабрила чињеница да је председник Вучић, не само пристао да се у званичне државне делегације овога пута укључе и представници удружења несталих и представника мањина обе стране, већ је пристао и управо се договара време његовог личног сусрета у Београду са представницима удружења несталих из Хрватске.

"А наравно, ја сам исто са своје стране спремна да примим представнике њихових удружења", казала је Грабар Китаровић.

Без притисака да дође до сусрета 

Упитана да ле је било притисака међународне заједнице да дође до сусрета она је одговорила: "Апсолутно не!"

"Ја не тврдим да ћемо ми питања решити преко ноћи, или у следећих недељу или месец дана. Оно што ми морамо показати је да ми нисмо нека мала парохијална државица која некоме жели загорчавати судбину. Желим да покажемо да смо одговорни и да смо победници те да с било киме можемо разговарати о питањима у духу добросуседства и да не треба никакав међународни притисак, па чак ни онај оквир стратегије за проширење да би било кога присиљавао да се та питања реше. То је наша одговорност према нашем народу", истакла је Грабар Китаровић.

Поводом њене узвратне посете Србији, Грабар Китаровић је рекла да ће вероватно кроз неколико месеци кад успеју да се реализују и договоре све што је председник Вучић рекао и обећао да ће одрадити за Хрвате у Србији.

"Посебно ћемо наставити радити на питању несталих, а надам се да ће државне комисије наставити радити на питању границе. Договор је да се у оквиру две године покуша наћи неко билатерално решење. Ако то не успемо, онда договор о неком међународном правосудном телу", навела је председница.

Према њеним речима, у међувремену се решавају и друга питања битна за оба народа.

"Оно што смо у овим разговорима занемарили, а за што мислим да је изузетно битно је привредна сарадња. Отварање нових радних места, трговинска размена и чињеница да је Србија за нас једно огромно тржиште на које можемо пласирати своје производе. Чињеница је да постоји сарадња између наших привредника који могу заједно наступати на трећим тржиштима. Кад сам јуче дошла у Хрватску привредну комору, председник Вучић ми је рекао да он лично не може те врхунске српске привреднике окупити на једном месту као што смо их ми окупили. То је импресивно јер показује да онај позитиван део сарадње на добробит обе државе далеко надмашује проблеме с којима се у овом тренутку сусрећемо", нагласила је Грабар Китаровић.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
26° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво