Сенат на корак до ратификације чланства Црне Горе у НАТО

Амерички Сенат подржао је процедуралну меру којом је окончана расправа и омогућено да се сенатори изјасне о Протоколу о пријему Црне Горе у НАТО.

За окончање расправе гласало је 97 сенатора, док су против били сенатор из Кентакија, Ренд Пол и његов страначки колега из Јуте Мајк Ли.

Лидер републиканске већине, сенатор из Кентакија Мич Меконел рекао је на почетку седнице да би позитивно гласање о протоколу за Црну Гору дало знак осталим земљама које желе да се придруже Алијанси да пут до чланства, иако тежак, није узалудан.

Меконел је нагласио да се Сједињене Државе и европски савезници суочавају са бројним претњама и да је НАТО и даље изузетно драгоцен савез, пренео је Глас Америке.

Такође је навео да САД траже од својих савезника да испуне своје обавезе и издвоје два одсто БДП-а за одбрану да би Алијанса могла да побољша своје капацитете.

"Зато и ми морамо да испунимо своје обавезе, укључујући и гласање у Сенату за Протокол о приступању Црне Горе", истакао је републикански лидер.

Такође је додао да руски председник Владимир Путин на све начине покушава да застраши земље које желе да постану чланице Алијансе и да прошири утицај Русије.

Подршку ратификацији протоклола пружио је и председавајући сенатског спољнополитичког одбора, републиканац из Тенесија Боб Коркер.

Сенатор из Кентакија Ренд Пол, једини који се за сада јавно противио ширењу Алијансе на Црну Гору, рекао је да НАТО од пријема Црне Горе и њених 2.000 војника неће имати много користи.

Према његовим речима, пријем Црне Горе само би представљао додатну финансијску и војну обавезу за САД и не би унапредио њене безбедносне и националне интересе.

Он је рекао је да не жели да се Америка пријемом Црне Горе, обавеже да ће слати своје војнике у потенцијални конфликт ако буду морали да бране Црну Гору.

Пол је такође тражио да се усвоји амандман који би предвиђао да Конгрес САД одобри улазак у рат у случају активације члана петог Повеље НАТО.

Сенатор Коркер је одбацио захтев истичући како је члан пети Повеље НАТО подразумева да се чланице међусобно бране.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се