Читај ми!

Leto uz Moju knjigu - izuzetna dela svetske i srpske književnosti

Tokom leta ponovo ćemo čuti emisije u kojima se govori o jedinstvenim, po nekim svojim osobinama posebnim knjigama domaćih i stranih autora. Reč je o delima koja su proširila dotadašnje granice književnosti, i uticala da se sama forma dela i jezik kojim se ono stvara dožive drugačije. Istraživačkim duhom i eksperimentalnim zamahom ova dela otvorila su nove puteve razvoja književnog izraza, i dovela do novog i drugačijeg shvatanja književnosti. U avgustu slušamo emisije u kojima sagovornici govore o izuzetnim delima srpske književnosti.

''Lirika Itake'' Miloša Crnjanskog

Petar Žebeljan, pisac i novinar, govori o tome kako je otkrio zbirku pesama ''Lirika Itake'' Miloša Crnjanskog, kako je pesme Miloša Crnjanskog doživeo u tom prvom susretu, a kako u kasnijim čitanjima. Petar Žebeljan je objavio deset knjiga poezije i proze. Od 1966. do 2004. godine bio je novinar i urednik u Radio Beogradu, gde je realizovao veliki broj emisija za decu, kao i čitav niz obrazovnih, informativnih, dokumentarnih, dramskih, zabavnih i dokumentarno-muzičkih emisija.

U ovoj emsiji biće reči o zbirci pesama ''Lirika Itake'', ali i o drugim delima Miloša Crnjanskog, o njegovim romanima, pričama i esejima, o poetskom duhu koji postoji u svemu što je on pisao, o sumatraizmu, o lutalačkom nemiru, o elegičnosti i eteričnosti njegovih stihova...

''Lirika Itake'' je zbirka pesama u kojoj se Crnjanski obračunava sa okoštalim poetskim normama prethodnih generacija, izražava razočarenje čitave jedne generacije koja je doživela slom svojih idela, i smelo nagoveštava prodore u nove, neosvojene poetske predele.

Naš sagovornik govori o pesmama iz zbirke ''Lirika Itake'', kao i o komentarima koji su objavljeni uz ove pesme, u kojima Crnjanski govori o sebi, svom životu i stvaralaštvu.

Autor i voditelj emisije: Vojislav Karanović

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво