Српски на српском

Пре извесног времена, једна пријатељица послала ми је поруку преко месинџера са линком ка објави једног њеног пријатеља на Фејсбуку у којем се расправља о томе како гласи множина од именице медиј. Њену пажњу привукло је објашњење које је било поткретпљено скенираним страницама речника на основу којих је аутор објаве закључио да је множина од именице медиј - медија. И то зато што тако гласи речничка одредница у којој дословно пише: медиј - са дугосилазним акцентом и постакценатском дужином; медија, м - ваљда м као множина?

Ето, множина од именице медиј је медији, како сви иначе говоре. А ону објаву са погрешним читањем речника лајковало је 77-оро људи. Није то сад нека епохална бројка, али ако свако од њих каже својој фамилији о чему се расправљало на фејсбуку, бројка се повећава на око 250, а нико од њих није у праву.

Кад кажем - бројке, прво ми на памет пада квиз "Бројке и слова", којег се можда сећају старије генерације. Не сећам се да ли је ту ико правио разлику између бројева и бројки, али знам да сам у оквиру игре слова, толико пута чула како такмичари узвикују - самогласник, сугласник, самогласник, самогласник, сугласник - да сам пре научила како се зову него шта значе. Али, да се вратимо бројевима. Може ли бројем да се почне реченица?

Глумица: Јадранка Селец

Аутор и уредник: Мирјана Блажић

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара