Читај ми!

Реприза

Мића Поповић - заувек Лозничанин

Родни крај, родно место, родни град… Уз датум рођења, сопствено и имена родитеља, први податак о нама, записан у првом сведочанству које добијамо, у родном листу. Њиме почиње да се исписује животна „табула раса“ свих нас. И стварно је небитно колико ћемо времена провести ту где смо се родили и куда ћемо после одлазити, колико тамо, другде, живети и, како би се рекло, докле догурати у животу – име родног града незаборавно и неизоставно светлеће у сећању и постојати у документима као место нашег извора. А сви извори, зна се, имају ону магичну моћ привлачења – зову да им се врати или да се открију – чак и више пута, увек другачије – откривају…

Малена Лозница, на обалама речице Штире, која се недалеко одатле улива у моћну Дрину, заогрнута планином Гучево, родно је место великана. И сада ће већина, с правом, помислити на Вука Стефановића Караџића, који је за биће српског народа толико много и на тако много поља учинио да би требало ређати редове и редове док би се све само исписало, словима азбуке коју је он створио, и Јован Цвијић, географ, чије су име и рад уткани у модерне темеље те науке. Али! Има Лозница још великана...

Сликар, графичар, ликовни критичар, филмски режисер и позоришњи редитељ, сценограф, писац, педагог, академик Миодраг-Мића Поповић родио се у Лозници 12. јуна 1923. И у њој проживео само четири године живота, јер се његова породица већ 1927. преселила у Београд. Географија његовог животног пута - коју је доминантно одредио Мићин непоколебљиви људски и уметнички морал те јединствени таленат и израз - замршена је мрежа меридијана и паралела, јер безмало да нема места на Земљи до којег није стигла његова уметност.

Но, 1989, Мића Поповић је одлучио да се врати у место рођења, у Лозницу, и да на известан начин заувек остане у њој. Тада је, наиме, у знаменитој кући Катића, у самом центру града, отворен Легат - стална поставка Миће Поповића и његове супруге, такође велике уметнице, Вере Божичковић-Поповић. Седам година касније, 1996, умро је и сахрањен у Београду. Делима, која су у многим галеријама и музејима широм света, живи и даље. А кап свог великог живота вратио је на извор из ког је потекао - у родну Лозницу, у галерију која је понос његових суграђана.

Баш тамо Вас данас воде Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво