Студио 6 на бис – Силард Мезеи и ансамбл Túl a Tiszán Innen

Народне песме војвођанских Мађара ансамбла „Túl a Tiszán Innen” Силарда Мезеија.

У вечерашњој емисији подсетићемо се наступа Силарда Мезеија са пројектом Народне песме војвођанских Мађара. Намера овог изузетног остварења је да се допринесе „очувању и оживљавању веома богате музичке баштине, специфичне за просторе у Војводини где живе Мађари, са средствима импровизоване музике и савремене компоноване музике, уз учешће креативних музичара из Војводине и Србије са којима сарађујем низ година. Пројекат је омаж етномузиколошкињи Анико Бодор (1941-2010) - песме су узете из њених збирки народних песама војвођанских Мађара", истиче Мезеи. Чланови једанаесточланог ансамбла Силарда Мезеија су: Андреа Берендика, флаута и алт флаута, Богдан Ранковић, кларинет, бас кларинет, Бела Бурањи, сопран и баритон саксофон, алт и сопран саксофон, Бранислав Аксин, тромбон, Тијана Станковић и Акош Кесег, виолине, Марина Џукљев, клавир, Ервин Малина, контрабас, Иван Бурка, вибрафон, маримба и Иштван Чик, бубањ, удараљке.

Ансамбл Túl a Tiszán Innen Силарда Мезеија има у својој дискографији двоструки компакт-диск објављен за домаћу дискографску кућу WMAS records, која функционише при удружењу World Music асоцијација Србије, као и дупле компакт-дискове објављене код Slam Productions и код куће FMR. Четврти дупли албум ће изаћи ових дана такође у продукцији издавача FMR.

Само име бенда Túl a Tiszán Innen је игра речима која се може разумети и као „Са ове стране реке Тисе" и „Са ону страну реке Тисе". Овиме чланови бенда покушавају да потцртају могућности које им доноси бити сада и овде и одлазити преко и даље. Другим речима, они истовремено дају омаж народној традицији, али и замишљају будућност и поштују сопствену уметничку садашњост.

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво