U Jordanu pronađena najstarija šahovska figura?

Kameni predmet veličine dlana, pronađen 1991. godine na ranom islamskom trgovačkom punktu u današnjem južnom Jordanu, izgleda da je najstarija poznata šahovska figura.

Taj oko 1.300 godina star pravougaoni komad stene, sa dve izbočine u obliku rogova na vrhu, podseća na nekoliko stena, poznatih i kao „zamkovi“, koje su pronađene na drugim lokacijama u regionu vezanim za islamski život i kulturu.

Međutim, ti drugi primerci potiču iz nešto kasnijeg perioda, rekao je Džon Oleson, arheolog sa Univerziteta u Viktoriji u Kanadi.

On je predstavio svoju analizu isklesane figure 21. novembra ove godine, na godišnjem sastanku Američkih škola orijentalnih istraživanja.

Jednostavnije društvene igre od šaha pojavile su se pre oko 4.000 godina u Evroaziji.

Sačuvani pisani izveštaji pokazuju da je šah nastao u Indiji pre najmanje 1.400 godina, rekao je Oleson. Trgovci i diplomate verovatno su igru doneli na zapad.

Predmet za koji se pretpostavlja da je šahovska figura, iskopan u Humaimi, smešten na nekadašnjem glavnom trgovačkom putu, datira između 680. i 749. godine, kada je jedna islamska porodica posedovala ovaj lokalitet i upravljala njime.

„Šah je postao veoma popularan u ranom islamskom svetu“, rekao je Oleson.

Takođe je okupio ljude različitog porekla. Islamski tekstovi iz tog vremena prikazuju šahovska nadmetanja između muslimana i hrišćana, kao i između bogatih i siromašnih igrača.

Isklesane figure iz jugozapadne Azije u obliku kola koja vuku dva konja datiraju još iz kasnih 700-ih godina. Dvoslojni oblik ranih islamskih figura trebalo je da predstavlja takva kola, rekao je Oleson.

Isklesani komad za koji se pretpostavlja da je najstarija sačuvana šahovska figura otkrivena u Humaimi, sada se čuva na Univerzitetu Viktorija u Kanadi.

A, u blizini Univerziteta, u kući u kojoj živi, Oleson često igra šah sa svojim unukom. Naučnik je šaljivo prokomentarisao da ga desetogodišnji unuk redovno „tuče“ u šahu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво