Privatnost u digitalnom dobu

Skup „Privatnost u digitalnom dobu: iluzija ili nacionalni izazovˮ nedavno je održan u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, sa željom da se javnosti skrene pažnja na probleme privatnosti u sajber prostoru i ukaže na moguću strategiju u očuvanju privatnosti pojedinaca i državnih i nacionalnih interesa, te da se ponude rešenja na nacionalnom nivou i učestvuje u rešavanju problema na međunarodnom nivou.

Povodom održavanja skupa o očuvanju privatnosti u digitalnom dobu, gostujući u emisiji „Sve boje života", akademik Dejan Popović sa Odeljenja tehničkih nauka izneo je zapažanje da živimo u vreme Gugl generacija, koje su u stanju da istovremeno prate sedam do osam medija, ali ne znaju da odgovore kada ih pitate šta su gledali. „Današnje generacije često ne paze šta pišu i ʼkače po internetuʼ, ali pošto to urade istog trenutka, njihov život postaje otvorena knjiga i nema nikakve privatnosti", napomenuo je Popović.

Bezbednost, poverenje i privatnost prepoznati su kao ključni atributi koji sprečavaju da dobrobiti digitalnog prostora postanu i ʼotvorena vrataʼ za zlonamerne aktivnosti i njihove katastrofalne posledice.

Podaci su roba koju neko nekome pruža, kada stavljamo svoje podatke na internet, omogućavamo nekome zaradu... ʼBesplatnoʼ na internetu ne postoji, pitanje je ʼgde ćete platitiʼ, na mostu ili posle, objasnio je akademik Popović. On je dao primer Gugl servisa i elektronske pošte koja je besplatna zato što su nekome potrebni podaci: „To što vam dolaze oglasi nije toliko strašno, ali ako neko koristi podatke koji mogu da budu usmereni i strateški, protiv vaše zemlje, nije naivna stvar".

Pitanje koje postavlja navedeni skup ‒ iluzija ili nacionalni izazov ‒ može da zvuči zabrinjavajuće jer je činjenica da u neuređenom digitalnom prostoru privatnost može da postane iluzija i osnova za zloupotrebe, uključujući i manipulacije javnim mnjenjem. Skup pak sugeriše da odgovor može biti dvojak: „da", privatnost u digitalnom dobu može biti iluzija ukoliko se ne posmatra kao jedan od nacionalnih izazova, i „ne", privatnost u digitalnom dobu ne mora da bude iluzija, ako svi nivoi našeg društva, od državnog vrha do svakog građanina, prepoznaju neophodnost akcija u očuvanju privatnosti.

„Privatnost sve više postaje jedan od dominantnih zahteva, a vreme za sistematsku brigu o zaštiti privatnosti u digitalnom domenu već je nastupilo, te ukoliko se rešavanju problema ne pristupi danas, već sutra bismo mogli da se suočimo sa izuzetno ozbiljnim posledicama", za „Sve boje života" naveo je dr Miodrag Mihaljević, zamenik direktora Matematičkog instituta SANU i gostujući profesor na Tokijskom univerzitetu.

Potrebna je edukacija na svim nivoima (od osnovne škole), ali dužnost je i članova porodice da upozore decu da budu oprezna, zaključio je dr Mihaljević.

Na naučnom skupu „Privatnost u digitalnom dobu: iluzija ili nacionalni izazovˮ prisustvovali su predstavnici Vlade Republike Srbije, IT sektora, Univerziteta u Beogradu i Srpske akademije nauka i umetnosti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво