Počinje veliko istraživanje klimatskih promena u Amazoniji

Može li amazonska šuma da se bori protiv efekata staklene bašte? U Brazilu je napravljena do sada najviša opservatorija usred amazonske šume kako bi se ta ideja proverila.

Почиње велико истраживање климатских промена у Амазонији Почиње велико истраживање климатских промена у Амазонији

Deset naučnika iz celog sveta probilo se kroz teško pristupačnu oblast – netaknutu, devičansku šumu. Njihov plan bio je da tamo provedu nekoliko nedelja. Krenuli su iz Manausa, luke koja se smatra kapijom Amazona.

Antonio Manci, profesor Instituta za istraživanje Amazonije u Braziliji, koordinator je ovog projekta, koji je planiran da traje 30 godina. Zbog toga je važno instalirati opservatoriju na mestu gde je rizik za masovno uništavanje šuma sveden na nulu.

Antonio Manci je i jedan od najcenjenijih klimatologa u Brazilu i kreator ideje da se u srcu amazonske prašume izgradi najviša kula za posmatranje na svetu. Da bi se do nje stiglo, potrebno je pet sati putovanja brodom a zatim putem u dubini džungle. Temperatura je u proseku 35 stepeni Celzijusovih, vlažnost 80 procenata. A onda se pojavljuje kula... 

Visoka 320 metara, kao i Ajfelova kula, koštaće više od osam miliona evra, ali će naučnicima iz celog sveta omogućiti važna saznanja o plućima naše planete.

Amazonska prašuma je naš zeleni okean. Na kraju istraživanja, naučnici će veoma precizno znati koliko ugljen dioksida iz atmosfere šuma može da apsorbuje. Takođe ćemo dobiti i saznanja koja će unaprediti vremensku prognozu i koja će pomoći da spoznamo klimu sutrašnjice.

U roku od nekoliko nedelja, kula je opremljena instrumentima nove tehnologije koji će meriti toplotu, vlagu i koji će pratiti vetrove. Podaci se šalju u kontejner koji je pretvoren u tropsku laboratoriju. Istraživači će u januaru i februaru meriti količinu polena u oblacima.

U ovoj bazi će stalno biti nastanjeno dvadesetak istraživača koji će biti u potpunosti izolovani od sveta.

Klimatske promene i seča šuma prete najvećoj tropskoj šumi na svetu. Daleko, veoma daleko od civilizacije, ovi istraživači su novi čuvari Amazona i zdravlja planete.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво