Сликање ногама и мождане „мапе стопала“

Уметници који сликају ногама имају „мапе ножних прстију“ у мозгу. Скенирањем мозга откривена су подручја са индивидуалним осећајем додира, када је реч о сликању стопалима. Студија скенирања мозга открила је неуронске „мапе ножних прстију“ код две особе које стварају уметност ногама.

Двојица уметника који сликају ножним прстима имају необичне „отиске“ неурона у мозгу.

Сваки појединачни ножни прст преузима одређену територију, стварајући добро организовану „мапу ножних прстију“, извештавају истраживачи.

Сматра се да слична организација у мозгу не постоји код људи са уобичајеном спретношћу ножних прстију.

Дакле, проналажење ових специјализованих мапа приближава научницима идеју колико суптилно људски мозак осећа тело, па и онда када се тела и њихове могућности веома разликују.

„Понекад би вам неуобичајени случај, чак и онај веома редак, могао дати важан увид у то како ствари функционишу“, каже неуролог Денис Шлапек са Универзитета у Нотингему у Енглеској, који није био укључен у студију.

Вештине двојице уметника укључених у студију сигурно су ретке.

Обојица су рођена без руку, а као резултат тога, оба мушкарца се чврсто ослањају на ноге које су толико спретне да уметници могу њима да једу помоћу прибора за јело, да пишу и користе рачунаре.

Мозак садржи мапу подручја која третирају сензације из различитих делова тела. Bелика подручја су, на пример, везана за осетљивост прстију и усана.

До сада научници нису имали много среће у прецизном откривању подручја људског мозга која реагују на појединачне ножне прсте.

Поменути уметници користе стопала на необично вешт начин, па се истраживачи питају да ли њихов мозак може доживљавати прсте другачије.

Двојица уметника, заједно са још девет особа без специјалних способности стопала, подвргнута су снимању на магнетној резонанци, док је један од научника нежно додиривао сваки њихов ножни прст.

„За многе људе подручја мозга која одговарају појединим ножним прстима нису одвојена“, каже неуролог Дан Веселинк са Универзитетског колеџа у Лондону.

Међутим, у мозгу уметника пронашли cy врло различите локације за сваки њихов ножни прст.

При додиру њихових ножних прстију активирала су се појединачна, блиска подручја у мозгу.

Истраживачи још не знају када се формира та мапа у мозгу и да ли интензивни тренинг ножних прстију може омогућити да се створе мапе ножних прстију у мозгу. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво