Змајеви на Ади Циганлији

Хуманитарна акција „Веслај и победи” одржава се данас, са почетком у 10 сати, код ресторана „На крај света”. Организатори ове манифестације су Ротари клуб Београд Скадарлија, ʼдрагон боутʼ клубови „Адски змајеви” и „Беодрагонс” и Асоцијација за афирмацију културе, а сав приход прикупљен овом приликом намењен је Удружењу жена оболелих од рака дојке „Будимо заједно”.

У склопу ове манифестације, поред веслања у ʼдрагон боутʼ чамцима, биће организована и здравствена трибина о раку дојке, на којој ће говорити лекари специјалисти из области јавног здравља, гинекологије и онколошке хирургије, а биће уприличено и представљање удружења „Будимо заједно".

Хуманитарна акција „Веслај и победи" организује се уз подршку Министарства здравља и Републичког фонда за здравствено осигурање.

Канадски лекар др Дон Мекензи започео је 1996. године истраживање о утицају вежбања веслањем у драгон боут чамцима на постоперативни опоравак жена које су оперисале рак дојке. Оспорио је мишљење да треба да избегавају вежбе горњих екстремитета да би спречиле компликације након операције, попут лимфедема руке који настаје након вађења лимфних чворова пазуха. Осећај подршке, хармоније и заједништва током драгон боут веслања охрабрује жене да воде испуњен и активан живот после рака дојке. Зато се сматра да је то идеалан спорт за промоцију здравља и подизање свести о раку дојке и значају превенције редовним прегледима, а подржава га и Међународна комисија за борбу против рака дојке.

Ипак, овај спорт никако није намењен само женама оболелим од рака дојке. Драгон боут је по масовности други најзаступљенији спорт на свету. Код нас није много познат, иако се у Србији већ годинама тренира. Српски драгон боут савез основан је 2013. Шта ову физичку активност којом рекреативно могу да се баве људи различите старосне доби и оба пола чини занимљивом?

„У типичном завеслају у драгон боуту комбинује се ротација трупа, дакле покрет где доминирају мишићи трупа са покретима флексибилности и брзине на рукама и истезања на ногама. Још једна важна карактеристика драгон боута као тимског спорта јесте та да се у чамцу врши стална тежња за прилагођавањем тиму по снази, брзини и начину завеслаја. Тежи се да 20 људи у чамцу весла као један. То је нешто што у ствари доприноси побољшању концентрације и осећају припадности тиму и тимском духу", каже др Душко Спасовски у име клуба „Беодрагонс".

Свако може да бира да ли ће драгон боут за њега да буде само рекреација или ће да се такмичи. Врло је једноставан, екипу чине 20 или 10 чланова, плус један кормилар и један бубњар. Веслачка стаза је дуга 200, 500, 1.000 или 2.000 метара.

„Кад је нешто ново, људи су помало скептични, али како смо ми већ неколико година присутни на Ади Циганлији, већ нас препознају. Док шетају, док пију кафу, примете наше атрактивне чамце, тако да приђу и многи пробају овај спорт. Неки нам се прикључе и почну редовно да вежбају", каже Ана Дудуковић, ПР Српског драгон боут савеза. 

Екипе из наше земље сваке године учествују на светском или европском првенству у овој врсти спорта. Освојили су и неколико медаља. Поред мушких и женских екипа, постоји и комбинована мушко-женска екипа која мора да има најмање 40 одсто женске посаде.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво