Дан Уједињених нација

У знак сећања на усвајање Повеље светске организације, која је ступила на снагу 1945. године, Уједињене нације славе свој дан, 24. октобар. Генерални секретар УН Бан КиМун каже да је то прилика да се призна колико "ова незамењива организација доприноси миру и општем развоју".

Уједињене нације данас славе свој дан, 24. октобар, у знак сећања на усвајање Повеље светске организације, која је ступила на снагу 1945. године, по завршетку Другог светског рата.

Пошто је Повељу ратификовала већина тадашњих чланица УН, међу којима и свих пет сталних чланица Савета безбедности, УН су званично почеле да постоје пре 68 година.

Дан УН се слави од 1948. године, при чему је Генерална скупштина УН 1971. године препоручила државама чланицама да 24. октобар обележавају као празник на својим територијама.

Поводом Дана УН, огласио се и генерални секретар светске организације Бан Кимун, рекавши да је то прилика да се призна колико "ова незамењива Организација доприноси миру и општем развоју".

Он је упозорио да је сукоб који и даље траје у Сирији највећи безбедности изазов за свет, подсетивши истовремено да милиони људи зависе од хуманитарне помоћи Уједињених нација.

"Стручњаци УН раде заједно са представницима Организације за забрану хемијског оружја на уништавању залиха које поседује Сирија и ми се залажемо за дипломатско решење да би се зауставила патња људи која предуго траје", нагласио је Бан Кимун.

Као један од изазова који се налазе пред светском организацијом, први човек УН је поменуо и одрживи развој, који би у наредном периоду требало да постане реалност.

"На Дан УН обећајмо да ћемо се заједно заложити за идеале који су постојали приликом оснивања ове организације и да ћемо заједно сарађивати на успостављању мира, развоју и поштовању људских права", закључио је генерални секретар УН.

Уједињене нације су, када су основане, имале 51 земљу чланицу у својим редовима, а данас 193 државе имају представнике у згради на Ист риверу у Њујорку.

Поред седишта организације у Њујорку, своје испоставе УН има и у Женеви, Бечу и Најробију.

Савет безбедности, као најутицајније тело УН, броји 15 чланова, од којих су пет стални - Кина, Француска, САД, Русија и Велика Британија, и 10 несталне чланице које се ротирају. Сада су несталне чланице Савета безбедности Аргентина, Аустралија, Азербејџан, Гватемала, Лускембург, Мароко, Пакистан, Република Кореја, Руанда и Того.

Пре неколико дана, дошло је до својеврсног скандала, пошто је Саудијска Арабија саопштила да неће од 1. јануара наредне године попунити своје место као нестална чланица.

Мисија те земље при УН је саопштила да због "дуплих стандарда" Савета безбедности у вези са кризом у Сирији, Саудијска Арабија неће прихватити да буде део тог тела.

Процењује се да је годишњи буџет УН око пет милијарди долара, од чега највећи део одлази на мировне мисије под окриљем те организације широм света. Највећи донатори буџета су САД (22 одсто), Јапан (10,8 одсто), Немачка (7,1 одсто), Француска (5,6 одсто), Кина (5,1 одсто), Италија (4,4 одсто).

Први човек УН Бан Кимун на ту функцију је изабран 1. јануара 2007. године, а од 2011. године у другом мандату воду светску организацију, и на тој функцији ће се налазити до краја 2016. године.

Од септембра 2012. до септембра ове године, председник Генералне скупштине УН био је Вук Јеремић, бивши шеф дипломатије Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво