Све више туриста на Увцу

Лепота кањона Увца, пловидба језером и меандрима сваке године привуку велики број туриста из целог света. Овај природни резерват станиште је белоглавог супа, а то је и један од разлога због чега је туристичким бродовима и катамаранима дозвољена само једна пловидба дневно. Будући да у летњој сезони интересовање увелико надмашује капацитете, многи туристи остају ускраћени за уживање у природним лепотама Увца.

Док лети многи из Србије одлазе на море, све већи број страних туриста заинтересован је за природне лепоте Увца, једно од ретких станишта белоглавог супа. Међу природним драгоценостима је и ледена пећина, која је дуга шест километара, али је туристима доступна само неосветљена стаза дуга око 600 метара.

"Има 5 врста слепих мишева, који су ретки и у свету. Зато пећина није осветљена баш због слепих мишева и зато што споро раст сталактита у овом пећинском систему", Шулајим Крочобјер, ренџер природног резервата Увац.

Бројни су природни украси, вода из пећине је питка, а мешатани кажу и да је чудотворна.

"Постоји веровање да је вода добра за љубав за здравље", наводи Мишо Виторовић, бродар на Увачком језеру.

Обилазак пећине, где је констатна температура осам степени, није једина авантура.

Највећи изазов овог једнодневног излета је успон стазом дугом 1200 метара, получасовним лаганим ходом.

Видиковац Молитва награда је за уложени труд, јер се одатле најбоље виде меандри Увца, природна специфичност због које у Србију долазе туристи из целог света.

"Дубаи је модернизован, пун солитера, а овде је предивна зелена природа, време је одлично. Потребно је само уложити мало напора и новца у очување и уређење овакве лепоте. Имате сјајне могућности за туризам. У Дубаију постоји само једна планина, и многи би дошли да уживају у оваквој лепоти", каже Ахмед Закарији, из Дубаија.

Иако постоји све веће интересовање туриста, они који их превозе бродовима и катамаранима кажу да морају да се придржавају ограничења која им омогућавају само једну пловидбу дневно.

"Немамо поподневне туре, а то је Резерват са заводом, Завод је ограничио тај полазак, да не може ваљда због проблема, као узнемиравање птица и те већ њине законске обавезе", каже Дејан Војиновић, бродар на Увачком језеру.

Због тога бројни туристи, посебно страни, који нису успелида добију место, одлазе незадовољни. Они који живе од туризма тврде да је птица све више, али да треба водити рачуна и да Увац не остане без људи. А то се може постићи само усклађивањем могућности за развој туризма са строгим принципима очувања природе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво