Читај ми!

Ђаци остали без бесплатне аутобуске карте

Више од 30 основаца из села Грајевца код Лесковца остали су без бесплатних аутобуских карата до школе. Надлежни кажу да је реч о стриктном поштовању закона, јер деца иду у школу којој територијално не припадају. Мештани тврде да је много разлога што не иду у школу која је планом предвиђена.

Пет километара асфалтног пута и Јужна Морава деле Грајевце од Лесковца. Велико и богато село, посебно са децом. У кући Стојиљковића троје.

"Најстарији син је шести разред, други син је трећи, а девојчица је први. Сви иду у Бобиште, приградско насеље, јер на једном месту има све од предшколског до завршетка основне школе", каже Ивана Стојиљковић.

И тако бар деценију и по. Деца из овог села, које своју школу никада није имало, образују се у Бобишту, мада територијално припадају школи у Манојловцу.

"У том случају морао бих овог маленог да водим у предшколско у Кумарево, средње дете у Јелашницу где је школа од 1. до 4. разреда, а најстарије у матичну школу у Манојловце. Не знам ни колико је то километара, али у сваком случају је неизводљиво", каже Бобан Митровић.

Када би деца ишла у школу којој припада село морали би по блатњавом, пољском путу око 1,5 километар да пешаче, а они од 5. разреда ту да чекају аутобус за Манојловце и најмлађи за предшколско у Кумарево.

"Што бисмо ми дозволили да се деца малтретирају по киши, снегу, сунцу, кад овде из села иде аутобус и оставља их испред школе у Бобишту, а уз то тим истим превозом иду и наши средњошколци", каже Светлана Јовановић.

Када би каже деца ишла у Манојловце сем што је много даље, плаше се да би остали и без превоза до града. А код превоза је и настао проблем, јер од децембра град више основцима не плаћа месечне карте. Слово закона је јасно преко четири километра удаљености и поштовање територијалне припадности, кажу у Управи за друштве делатности.

"С обзиром на тежину проблема још једном ћемо размотрити цео случај и покушаћемо да нађемо решење на обострано задовољство", каже др Братислав Нешић, Управа за друштвене делатности.

Мештани Грајевца међутим кажу да је град неким селима уступке већ направио, траже да се промени план територијалне припадности, јер овако је родитељима и деци лакше, а и за град јефтиније.

"Месечна карта до Бобишта је 460 динара јефтинија него до Манојловца, уз то деца не пешаче, асфалт води до школе у којој су за десет минута", каже Дејан Стојиљковић.

Родитељи, више од тридесеторо деце неће пребацити у друге школе, иако 1.500 динара по месечној карти није мало оптерећење за кућни буџет. 

rts.leskovac@rts.rs
+381 16 242 131 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се