Уклоњени остаци касетних бомби из центра Ниша

Завршено чишћење од остатака касетних бомби још једне локације у центру Ниша. Током четири дана детаљне претраге, деминери Руске федерације и Сектора за ванредне ситуације на тој локацији нису пронашли неексплодиране бомбе.

Од касетних бомби у Србији страдало је 40 људи, а у свету 13.000 цивила, од којих су трећина деца. Број повређених вишеструко је већи. Међу њима, и Нишлија Слађан Вучковић, деминер, коме су касетне бомбе разнеле обе руке и део ноге.

Данас је Вучковић један од тридесет двоје заговарача за забрану касетне муниције у свету.

"Кад падне на земљу, бомба може и после много година да повреди и убије", упозорава Вучковић. "Сетимо се у Дуваништу, у воћњаку је настрадао човек, двојица врхунских пиротехничара погинула су на Копаонику пре две године. То је зло које мора да се очисти."

Ниш је једини град на који су у бомбардовању 1999. бачене касетне бомбе. Већина гађаних локација је очишћена и безбедна за грађане Ниша, али посла за деминере још има.

"На територији Ниша има још око 600.000 квадрата сумњиве површине и 300.000 квадрата које смо прогласили ризичним. То је зона око аеродрома Ниш и у околини Поповца", рекао је Бранислав Јовановић, директор Центра за разминирање.

На територији Србије треба прегледати и очистити од експлозвиних направа још 10 милиона квадрата, на још око 150 локација очистити од великих авио-бомби, а најризичније локације су Сјеница, Ниш, Прешево и Бујановац. Локације на којима је деминирање завршено потпуно су безбедне за грађане.

До сада је, по речима Жарка Ранковића, из Штаба за ванредне ситуације, деминирано подручје аеродрома, Дуваниште и стара џамија.

На подручју Србије до сада је пронадјено и уништено више од 20.000 неексплодираних касетних бомби И других мина.Иницијативу за забрану касетне муниције до сада је потписало 46 земаља света. Србија још увек није.

rts.nis@rts.rs

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара