Читај ми!

Штрајк глађу радника "Жупе"

Група од 27 запослених крушевачке Хемијске индустрија "Жупа" почела да штрајкује глађу, тражећи исплату бар пет од 24 минималне плате које им то предузеће дугује. Пословодство предузећа истиче да нема новца, док радници поручују да ће истрајати у својим захтевима.

Двадесет седам радника крушевачке Хемијске индустрије "Жупа" започело је штрајк глађу, тражећи исплату бар пет од 24 минималне плате које им то предузеће дугује.

Четворо радника, из Фабрике калијумове хемије, започело је штрајк још у четвртак, а потом им се придружило још двадесетак људи из тог погона и из службе обезбеђења.

Генерална директорка Снежана Стојиковић јуче је о штрајку дописом опбавестила министра финансија и привреде Србије Млађана Динкића, Агенцију за приватизацију, градоначленика Крушевца и заступника капитала у том предузећу.

У том допису је наведено да штрајкачи траже од државе 30 милиона динара субвенције, социјални програм за све запослене заинтересоване за одлазак, одвајање профитабилних делова, битних за функционисање предузећа и њихово подржављење, те убрзавање приватизације остатка фабрике.

Стојковић је за Бету рекла да су штрајкачи одбили јучерашњу понуду управе да три милиона динара - колико је било на рачуну предузећа, исплати тако што би они који су "радно ангажовани", а има их 170, добили по 10.000 динара, а они који су на плаћеном одсуству би добили по 5.000 динара.

Пословодство, по њеним речима, не може да исплати пет плата делу запослених, а за исплату свих 335 људи нема ни близу довољно новца.

Штрајкачи међу којима има и хроничних болесника - данас је и Хитна помоћ интервенисала, кажу да ће истрајати у захтевима јер су у предузећу оставили деценије рада, а из њега ће отићи као просјаци. Истичу да је некима од њих због дуга искључена струја и да буквално немају шта да једу.

Приватизација крушевачког предузећа ХИ "Жупа" почела је још 2002. године, када је, међу првим у Србији, било понуђено на тендерску продају. Продата је 2003. године, а од 2005, када је раскинут уговор с тадашњим купцем, фирмом "Вектра М", фабрика је у већинском државном власништву.

Током протекле деценије имала је неколико неуспешних тендера и периоде потпуног замирања производње, а у процесу реструктурирања је још од априла 2010. године.

Упоредо је спроведено неколико социјалних програма, а у том предузећу које је пре приватизације имало 1.400 радника, данас је остало 335.

Планом реструктурирања који је Скупштина предузећа утврдила марта ове године, предвиђено је да се фабрика најпре понуди на продају као целина, а уколико не буде интересената, да се прода у деловима.

Иако је тада било најављено да би оглас требало да буде расписан маја ове године, то се до данас није догодило.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
13° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара