Читај ми!

Повраћај национализоване имовине

У Лесковцу је почео повраћај национализоване имовине. По правоснажним одлукама Агенције за реституцију враћено је седам локала, а колико ће још локала, кућа и њива бити враћено старим власницима прецизних података нема, јер се захтеви за повраћај имовине подносе до првог марта 2014. године.

После шест деценија поново су своји на своме. Пут до правоснажне одлуке за повраћај имовине нимало лак. Потрошено је, кажу, много живаца и времена, јер је потребно много докумената.

Четрдесетседмогодишњи Александар Младеновић, технолог, један од сувласника четири локала у Лесковцу каже да му је све још увек неверица. Осећања су помешана. Некадашња два дућана и две кафане Каспарових и Млаџиних враћени су наследницима.

"Сви знамо да око поделе имовине настају свађе. Зато бих саветовао људима да рођаци буду сложни како би поступак био ефикаснији и како би брже остварили своја права", каже Александар.

Скоро свакодневно пролази поред локала на лесковачкој широкој чаршији који је био у власништву његовог деде чије име каже с поносом носи. Ген за трговину је и он наследио. Душан Стефановић је децембра прошле године поднео захтев за повраћај имовине.

"Надам се да ће Агенција за реституцију у Нишу да настави добро да ради као и до сада и да ће чак се надам за пар месеци мој предмет бити завршен", каже Душан Стефановић.

У протеклих месец ипо дана у Лесковцу је враћено седам национализованих локала. У Јавном предузећу "Дом" које газдује локалима очекују да ће бити враћено 40 одсто од 259 објеката и објашњавају да власници неће моћи одмах да их користе.

"Власници којима су враћени локали мораће да трпе закупце са којима је Јавно предузеће "Дом" склопио уговоре на три године. До истека уговора закупци ће своје обавезе, уместо предузећу "Дом", убудуће измиривати власницима локала", каже директор Јавног предузећа "Дом" Александар Момчиловић.

Када су тридесетих година двадесетог века улицом Краља Александра пролазили фијакери Лесковчани су се поносили својим палатама. Имали су чак 45 фабрика, 14 банака и око 900 дућана и занатлијских радњи.

После рата многе фабрике су пресељене у друге градове старе Југославије, а на месту старих дућана на широкој чаршији никли су тржни центри. Зато и не чуди што је највећи број захтева на југу Србије око 500 за повраћај имовине управо из Лесковца.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
21° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се