Читај ми!

Образовани и даље одлазе

У последњих петнестак година из Ниша је у свет отишло више од хиљаду академаца, највише инжењера електронике и машинства, као и економиста. Нишу, према последњим истраживањима, предстоји нови "одлив мозгова".

Иако га је до дипломе Економског факултета у Нишу делио само корак, Марко Букумировић је у рекордном року стекао диплому економисте у Вашингтону. Сада је на постдипломским студијама, а уз то има сопствени бизнис у Чикагу.

Тако нешто, каже Букумировић, у Србији не би могао да постигне: "Вратићу се брже ако се стање у мојој земљи среди и омогући ми да нађем посао који је у складу са мојом едукацијом овде у Америци."

Љиљана Букумировић, Маркова мајка каже да са сином комуницира само преко Скајпа.

"Пет година нисам видела сина, али децу треба пустити да сами бирају свој пут", каже она.

Један од најбоље дипломираних студената у историји нишког Универзитета је др Нико Радуловић. Њега многи сматрају генијем за хемију. После специјализације у Јапану, могао је да бира у којој ће земљи да ради. Ипак, одлучио је да остане, јер, како каже, разлог је нека друга хемија.

"Сигурно да је разлог, као прво породица, затим пријатељи и на крају то што сам овде заиста могао да напредујем. Ја имам пристојну плату и не могу да се жалим", каже Нико Радуловић, доцент на Природно-математичком факултету.

За разлику од Ника Радуловића, већина младих у Нишу не види перспективу у Србији. Према истраживањима нишке Агенције за јавно мњење "Либрис екстра", од 892 испитаника 61 одсто се изјаснило да би отишло у иностранство, 27 одсто размишља о таквом кораку, а само 12 одсто каже да не жели да оде из земље.

Како би спречио одлив мозгова Универзитет у Нишу је пре две године основао Алумни центар преко кога је ступио у контакт са стотинак наших експерата у свету.

Професор др Слободан Антић, руководилац Алумни центра, каже да је њихов циљ да најбољи студенти, а и они други, остану у Србији и да се, можда, неки од оних који су сада у иностранству и врате.

Препорука ЕУ је да Србија до 2020. године са садашњих шест-седам одсто високообразованих грађана, повећа на 40 одсто. Један од начина је да се заустави "одлив мозгова". 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво