Читај ми!

Пет месеци кућног затвора због мржње према Ромима

Апелациони суд у Београду правоснажно је осудио на по пет месеци кућног затвора шесторицу окривљених због изазивања националне мржње и нетрпељивости према Ромима, односно учешћа у нередима у селу Јабука након убиства седамнаестогодишњака 2010. године за које је оптужен његов ромски вршњак.

Том одлуком суд је, након одржаног претреса, преиначио пресуду Вишег суда у Панчеву, тако што их је осудио за лакши облик кривичног дела - изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости у саизвршилаштву и смањио им казне за по месец и три месеца затвора, објављено је на сајту Апелационог суда, преноси Танјуг.

Због нереда у селу Јабука осуђени су Предраг Спасић, Марко Стефановски, Дејан Лешниковски, Владимир Станишић, Срђан Бубало и Тони Змејкевски.

Иначе за убиство ромског дечака Дејана С. на четири године малолетничког затвора првостепено је осуђен Бојан Ј. из села Јабука.

Дејан Лешниковски, Владимир Станишић, Срђан Бубало и Тони Змејкевски, Предраг Спасић и Марко Стефановски осуђени су што су од 10. до 14. јуна 2010. године, у Јабуци, заједно са већим бројем нн лица изазивали националну мржњу и нетрпељивост међу народима и етничким заједницама које живе у Србији, наводи се у пресуди.

Као учесници неформалних скупова, после убиства малолетника за које је оптужен, такође, малолетни Ром, у којима је учествовало више стотина лица, пешице су се кретали улицама села у којима претежно живе припадници ромске националне мањине и узвикивали "Убиј цигана, запали, закољи, да циган не постоји" и слично.

Током шетњи учесници скупа су запалили једну ромску кућу, каменовали Евангелистичко - методистичку цркву у којој се окупљају припадници ромске националне мањине, као и куће у којима живе Роми, наводи се у пресуди Апелационог суда.

Због нереда у селу сваке вечери више десетина полицајаца морали су да пружају заштиту оштећенима и њиховим продицама, кућама и имовини, док су многе ромске породице у страху да би претње могле бити испуњене напустиле своје куће и побегле у друга места у околини.

Све то је довело до озбиљног нарушавања међунационалних односа између припадника српског и македонског народа и ромске националне мањине, сматра суд.

По налажењу Апелационог суда није прихватљив став првостепеног суда да су радњама окривљених изазивани неред или насиље и извршили тежи облик кривицног дела изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости, јер су протестне шетње већ биле организоване и у току.

Окривљени су се прикључивали већ формираним колонама учесника, нису учествовали у оштећењу верског објекта, нису учествовали у наношењу лаке телесне повреде, нити у паљењу једне ромске куће, док у погледу оштећења кућа и објеката, није било ниједног доказа да су окрвљени непосредно то урадили.

Имајући све то у виду, Апелациони суд је преиначио првостепену пресуду у погледу правне квалификације.

Такође, Апелациони суд је преиначио првостепену пресуду и у делу одлуке о казни, јер су овом пресудом оптужени оглашени кривим за основни облик кривичног дела, а имајући у виду степен кривице, околности под којима је дело учињено и чињеницу да за њих нема отежавајућих околности.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво