Читај ми!

Земља софтвера и малина

Србија је прошле године више зарадила од извоза софтвера него од извоза малина. Наши програмери аутори су бројних апликација за "паметне телефоне". Извозници траже од државе да олакша пословање у области информационих технологија.

Индустрија информационо-комуникационих технологија у Србији и прошле године забележила је раст већи од пет одсто. Од извоза малине Србија је зарадила 140 милиона долара, а од извоза софтвера готово 50 одсто више.

Рекордан извоз, већи од 200 милиона долара, још је значајнији ако се зна да га је постигло само пет хиљада стручњака у 80 домаћих фирми. Наши програмери аутори су бројних апликација за Симбијен, Андроид и Виндоус платформе.

"Много тих апликација направљено је овде. Са друге стране много апликација и платформи је направљено за даљинско очитавање, што електричне енергије, што воде. Ту кажу да смо једни од најбољих у свету", истиче Јелена Јовановић из Привредне коморе Србије.

Извозници, међутим, траже од државе да створи услове за лакше пословање у тој индустријској грани. Они подсећају на многе препреке за развијање посла. Због компликованих финансијских трансакција са иностранством понекад чекају неколико дана да наплате услуге.

Дејан Весић, директор фирме "Г-тек", каже да би свакој фирми која се бави информационим технологијама одговарало смањење администрације, смањење бирократије, бржи рад са државним установама, увођење електронског потписа и слања електронских докумената за разне сервисе.

Да је индустрија информационо-комуникационих технологија будућност, доказује и чињеница да су сва места рачунарског смера у средњим и високим школама попуњена. У Министарству просвете кажу да не постоје законске препреке за отварање нових одељења.

Државни секретар Министарства просвете Радивоје Митровић наводи да у тој области постоји низ помоћних занимања за којима тржиште вапи.

Препорука школама је да не чекају да им држава прави нове планове и програме и намеће отварање нових одељења, каже Митровић додајући да школе треба да се прилагођавају и да прате оне који, на том плану, већ имају пуно успеха.

Пре кризе, годишња стопа раста информационо-комуникационог тржишта у Србији била је између 15 и 18 одсто. Тада је било реално очекивати да ћемо до 2013. на том пољу стићи средње развијене земље. Да бисмо данас то постигли, наредних неколико година потребан нам је најмање двоцифрени годишњи раст.

Број коментара 31

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара