Читај ми!

Како до нових радних места

Само смањењем пореза и доприноса није могуће подстаћи запошљавање. Зато су потребне системске реформе које ће сузбити сиву економију и обучавати кадрове потребне тржишту, оцењују стручњаци.

Док чак једна трећина послодаваца тврди да не може да нађе одговарајуће раднике, на посао, према завничној евиденцији, чека 735.000 људи. Национална служба за запошљавање курсевима и доквалификацијама покушава да њихово образовање прилагоди потражњи. Многи тако добију прилику да раде, али не и остале погодности.

Нада Митић, техничар високоградње, каже да је радила 10 година, а да за то време има осам месеци уписаног радног стажа, зато што никад послодавци нису планирали да је пријаве.

Да би подстакла запошљавање, у овој години држава се први пут потпуно одрекла наплате пореза и пензијског доприноса, на плате новозапослених који су млађи од 30 или старији од 45 година. Тако је запослено 9.000 радника.

Потпредседница Владе Верица Калановић каже да нема велике заинтересованости послодаваца да раднике преведу из сиве економије, иако имају тако драстично смањење пореза и доприноса, јер им је јефтиније да их уопште не плаћају.

Због тога је суштинска реформа инспекцијских служби једино решење. Процењује се да највише простора за раст запошљавања има у индустрији хране, саобраћаја, металској и фармацеутској струци.

Државни секретар Министарства рада Рада Букумирић Катић сматра да је потребно извршити ревизију субвенција које се данас дају друштвеним и државним предузећима.

Према њеним речима, субвенције треба да иду у корист директних инвестиција, јер једино оне дају мултипликовано отварање радних места.

Међу незапосленима на евиденцији Националне службе највише је неквалификованих и оних са средњом стручном спремом, а посао чека и 57.000 факултетски образованих, више од 800 магистара и 52 доктора наука.

"Србија је, нажалост, карактеристична и по изузетно малом броју запослених у реалном сектору и тај број запослених у индустрији данас је апсолутно поражавајући и износи 301.452 радника", каже Ранка Савић из Асоцијације слободних и независних синдиката.

У развијеним европским земљама у производњи ради око 40 одсто укупног броја запослених, а код нас је тај проценат упола нижи. Субвенцијама државе за отварање нових радних места инвеститори су преузели обавезу да запосле 33.000 радника.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
13° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара