Читај ми!

Лек за потенцију најчешће фалсификован у Србији, може да садржи отров за пацове и антифриз

Тиха и јавности непозната пандемија фалсификовања лекова, која односи стотине хиљада живота, завладала је светом, изјавио је за РТС Павле Зелић из Агенцијe за лекове и медицинска средства Србије. Истиче да лекови који се купују на илегалним тржиштима садрже и отрове за пацове, антифриз и прах од цигле, а последице могу бити смртоносне. Једино су сигурни лекови из апотека – мимо њих су ризик, наглашава Зелић.

Сваки други лек који се купује на интернету је фалсификат, подаци су Светске здравствене организације. Прошлогодишња зарада на илегалном тржишту достигла је 431 милијарду евра, наводи СЗО.

Павле Зелић, гостујући у Дневнику РТС-а, изјавио је да је СЗО на последњем састанку на којем је присуствовао, изнела податак да 700.000 људи годишње умре због изостанка ефикасности лека, који се најчешће набавља на илегалном тржишту. 

"Данас се фалсификују лекови за најтеже болести, попут канцера. Криминалци који делују на светском нивоу су се удружили и покушавају да инфилтрирају лекове у легалне ланце снабдевања", наглашава Зелић.

"Ризик од токсина"

Према његовим речима, Србија је била успешна да заштити своје ланце снабдевања.

"Процењује се да је европско тржиште мање од један одсто загађено фалсификованим лековима. Сматрамо да је наш ланац снабдевања заштићен. Забрињава нас што пацијенти набављају лекове на илегалном тржишту, попут интернета и друштвених мрежа јер су у ризику да добију токсичан лек", наводи Зелић.

Истиче да се у Србији најчешће фалсификују лекови за еректилну дисфункцију, који се често набављају илегалним путем.

"Пацијенти се стиде да уђу у апотеку. То није никакво оправдање. Оштећења бубрега и јетре, као нуспојеве, су честа. Ако неко дође у посед сумњивих лекова, треба да то пријави Агенцији за лекове", упозорава Зелић.

Отрови за пацове и антифриз

Зелић каже да врло тешко може да препознамо да ли је лек фалсификован, те да се једино лабараторијском анализом то може утврдити.

"Педесет одсто лекова са интернета су лажни, а 96 одсто продајних места су извори таквих лекова. Лек у апотеци је сигуран, а мимо ње је ризик. Потецијалне опасности су – од изостанка ефекта, који неког може да води у смрт, до токсичних састојака. Ту има отрова за пацове, антифриза и праха од цигле", закључује Зелић.

среда, 15. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара