Читај ми!

Жигманов представио Извештај Србије пред Саветом за људска права УН у Женеви

Државна делегација, коју предводи министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов, представила је пред Саветом за људска права Уједињених нација у Женеви, Извештај Републике Србије за 4. циклус Универзалног периодичног прегледа.

Томислав Жигманов је истакао да делегација Србија иступа у врло тешком тренутку за нашу земљу и позвао државе чланице Уједињених нација да се минутом ћутања придруже одавању поште трагично изгубљеним животима, жртвама догађаја 3. и 4. маја, што су оне и учиниле.

Посебну пажњу је скренуо на чињеницу да су Срби и други припадници неалбанских заједница суочени с бројним проблемима и изазовима на пољу поштовања људских и мањинских права у Аутономној покрајини Косово и Метохија, саопштила је Канцеларија за сарадњу с медијима.

"Србија је до сада, од осам уговорних тела Уједињених нација затражила да УНМИК извести о примени стандарда из важећих конвенција на територији Косово и Метохија", истакао је  шеф државне делегације.

Жигманов је позвао Савет за људска права да изврши увид у стање људских права на том делу наше територије.

Од трећег циклуса Универзалног периодичног прегледа, кроз који је држава прошла, 24. јануара 2018. године, Србија је постигла значајан напредак у реализацији добијених препорука и унапређењу и заштити људских и мањинских права.

"Посвећеност наше земље овим циљевима може се видети из добровољног Средњорочног извештаја који је достављен прошле, као и Извештаја за четврти циклус УПР који је достављен у фебруару ове године", рекао је министар.

Унапређење људских права

Представи је унапређење законског и стратешког оквира у областима заштите људских права као што су забрана дискриминације, забрана тортуре, борба против злочина из мржње, борба против говора мржње, спречавање насиља у породици, борба против трговине људима.

Такође, представљени су и даљи напори Србије везани за унапређење владавине права и борбе против корупције, као и доследност у поштовању загарантованих слобода изражавања и слободе медија, те даље остваривање циљева одрживог развоја.

 "Као држава, обезбеђујемо поштовање ратификованих међународних уговора и доследно и правовремено испуњавамо своју обавезу извештавања, а према препорукама свих УН механизама се односимо као значајним и вредним путоказима како да одржимо достигнуте стандарде и унапредимо стање људских права, јер људска права су поље на коме се може постићи увек више и боље и тај посао се никада не завршава“, рекао је Жигманов.

Препоруке чланица УН

За данашњи дијалог са делегацијом Србије пријавила се 101 земаља чланица УН, које су постављале питања и давале препоруке током седнице посвећене разматрању Извештаја Србије као чланице УН-а.

Препоруке држава чланице УН су се, између осталог, односиле на теме као што су, заштита од насиља у партнерским односима и породици, права детета, родна равноправност, заштита посебних осетљивих друштвених група као што је ЛГБТ, особа са инвалидитетом, миграната, унапређење положаја националних мањина са нагласком на ромску националну мањину, слобода изражавања и медија и борба против свих облика говора мржње и друго.

Први део седнице трајао је пуна три сата, а на самом крају министар се захвалио свим земљама које су изразиле саосећање нашој земљи и народу, речи солидарности и подршке поводом недавних трагичних догађаја.

Захвалио се свим државама на препорукама, а посебно већини која је истакла да је препознала уложена напоре за постигнут напредак.

Током сутрашњег дана делегација Србије изјасниће се о добијеним препорукама.

Делегацију Србије чине представници Министарстава задужених за област рада, породичне и социјалне заштите, правосуђа, унутрашњих послова, животне средине, културе и информисања.

У делегацији су и представници Координационог тела Владе за родну равноправност, као и државних органа задужених за Косово и Метохију, избеглице, миграције и за нестала лица.

Делегацији Србије придружио се и амбасадор при сталној Мисији УН у Женеви Дејан Златановић.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво