Сви рекорди Светског првенства у Русији

Управо завршен Мундијал у Русији остаће запамћен као препун обрта и разних рекорда.

Поред друге титуле фудбалске репрезентације Француске, највеће фудбалско такмичење одржано у Русији обележили су разни рекорди – по броју аутоголова, досуђених једанаестераца, постигнутих голова током надокнаде времена, пасова које је једна екипа остварила током меча...

На Мундијалу је досуђено чак 29 пенала. Ударац Антоана Гризмана била је последња најстрожа казна на првенству.

Дванаест фудбалера имало је ту несрећу да затресу мрежу сопствене репрезентације. Најмалерознији од свих сигурнио је Хрват Марио Манџукић, који је омогућио "триколорима" да поведу у великом финалу. У Русији 2018. било је чак двапут више аутоголова у односу на претходног рекордера, Француску 1998. године, када их је био шест.

Двадесет три гола постигнута су у надокнади времена, што чини 15 одсто од укупног броја голова. Највише користи од надоканаде времена имао је Бразил, који је у мечу другог кола Групе Е против Костарике постигао голове у 91. и 97. минуту.

Због употребе ВАР технологије, дужина надокнаде значајно је порасла и просечно је трајала пет минута.

Четири меча су завршена шутирањем пенала – три утакмице осмине финала Шпанија – Русија, Хрватска – Данска, Колумбија – Енглеска, као и утакмица четвртфинала Русија – Хрватска, чиме је изједначен претходни рекорд.

Хрватска репрезентација је прва у историји СП која је прошла три фазе елиминације после продужетака и пенала (Данска и Русија после пенала, Енглеска савладана у продужецима).

"Црвена фурија" забележила је 1.029 додавања на мечу са Русијом, што се показало јаловим будући да је "зборнаја команда" прошла у четвртфинале на пенале.

Фудбалери Француске у финалној утакмици имали су свега 39 одсто поседа лопте, што их није спречило да постигну четири гола. Никада до сада се није десило да светски првак тако мало времена има контакт са лоптом.

Још један куриозитет је чињеница да трио великана (Бразил, Аргентина, Немачка) са укупно 11 титула првака света није дошао до полуфинала.

Индивидуална достигнућа

Белгијски врсни везњак Еден Азар на четвртфиналној утакмици против Бразила забележио је десет успешних дриблинга из истог броја покушаја.

Француски тинејџер Килијан Мбапе заблистао је у неколико категорија – најмлађи француски играч на утакмици и стрелац у финалу великог светског такмичења као и нападач са највише успешних дриблинга на Светском првенству (32).

Египатски голман Есам ел Хадари (45) најстарији је учесник утакмице Мундијала.

Мексиканцу Рафаелу Маркезу наступ у Русији било је пето Светско првенство, чиме се придружио свом земљаку Антонију Карбалу, Немцу Лотару Матеусу и Италијану Ђанлуиђију Буфону. 

На Мундијалу у Русији арбитар из Узбекистана Равшан Ирматов судио је на две утакмице у Русији, од укупно једанаест мечева на којима је делио правду на светским првенствима. Дебитовао је 2010. године у Јужноафричкој Републици.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво