Brnabićeva sa Palmerom o situaciji u BiH i Crnoj Gori

Premijerka Srbije Ana Brnabić razgovarala je u Lonodnu, na marginama Samita o Zapadnom Balkanu, sa specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Metjuom Palmerom o situaciji u BiH i Crnoj Gori i o tome koliko najnoviji politički potresi mogu da utiču i na regionalnu stabilnost i ekonomsku situaciju u Srbiji.

Ana Brnabić je navela da tokom sastanka nije bilo reči o prištinskim taksama.

"Nismo nijednom rečenicom pomenuli takse Prištine, niti novu prištinsku administraciju. To možda najbolje pokazuje koliko u ovom trenutku SAD, sa jedne strane, razmišljaju kakva je moguća destabilizacija u BiH i koliko oni ozbiljno prate situaciju u BiH, ali, s druge strane, i da je Ričard Grenel preuzeo u potpunosti pitanje odnosa Beograda i Prištine i taksi", rekla je Brnabićeva novinarima u Londonu.

Premijerka je rekla da će Palmer razgovarati i sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, tokom predsednikove posete Vašingtonu, kao i da će se ona sama sa njim videti još jednom, na samitu u Delfiju, te da očekuje da će Palmer uskoro posetiti Beograd.

Naglašava da je zaključak razgovora da je regionalna stabilnost apsolutno najvažnija tema, i politički i ekonomski.

"Tu se mi slažemo sa SAD. Ne slažemo se u našim pogledima na neke stvari, šta je uzrok, a šta posledica nekih trenutnih nestabilnosti u regionu, ali svakako ostaje da razgovaramo o tome", rekla je Brnabićeva.

Srbija garant Dejtonskog sporazuma

Premijerka je ponovila da je Srbiji u interesu regionalna stabilnost, koja je jedna od najvažnijih stvari, pored evropskih integracija.

"Kada me Palmer pita šta govorimo Miloradu Dodiku kada se vidimo, ja mu odgovorim da je to apsolutni isto ono što govorimo kada razgovaramo o tim temama u javnosti ili na skupovima poput današnjeg", istakla je premijerka.

Podsetila je da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, ali ne krije da ima posebne veze sa Republikom Srpskom, što je, kaže, naše pravo i obaveza.

"Ali, kada govorimo o BiH, i RS, važno je da podržavamo regionalnu stabilnost. O tome razgovaramo i sa Dodikom, i tu ne postoje tajne. Imamo posebne odnose sa RS, to je naše pravo i želja, a to nikako ne ugrožava BiH već upravo suprotno. To u BiH treba da gledaju kao ruku pruženu BiH", rekla je Brnabićeva.

Prethodno je Ana Brnabić razgovarala, u odvojenim susretima, sa predsednikom EBRD-a Sumom Čakrabartijem i sa predsedavajućim Saveta ministara BiH Zoranom Tegeltijom.

Premijerka će se u Londonu sastati i sa ministrom odbrane Velike Britanije Benom Valasom.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво