Vučić: O nabavci oružja i oruđa odlučujemo sami

Premijer Aleksandar Vučić kazao je da su SAD i Srbija saglasne u tome da je očuvanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu najvažniji prioritet, cilj koji nema konkurenciju, jer to obezbeđuje bolju ekonomiju, veći rast, više investicija i bolji izvoz. Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Hojt Ji preneo je Vučiću poziv američkog potpredsednika Majkla Pensa da poseti SAD u narednih nekoliko meseci.

Aleksandar Vučić je, na konferenciji za štampu, posle razgovora sa zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Hojtom Jiom, rekao da su bilateralni odnosi Srbije sa SAD dobri, kao i da je za nas od izuzetnog značaja da imamo odlične odnose.

Ukazao je da nemamo iste poglede povodom Kosova i Metohije i zahvalio SAD na ponašanju Kfora i prisustvu američkih vojnika na Kosovu, zbog kojeg se srpsko stanovništvo južno od Ibra oseća sigurnije.

Isto tako zahvalio se i na reakcijama SAD kada je u pitanju pokušaj formiranja vojske Kosova.

Zahvalio je što SAD razgovaraju sa nama i kada imamo drugačije viđenje, jer i to pokazuje poštovanje prema Srbiji.

"Saglasni smo da očuvanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu predstavlja najviši cilj. Zato smo spremni da uvek razgovaramo na otvoren i najiskreniji način, rešavamo probleme, kako bismo sačuvali mir i stabilnost, i kako bi ekonomija bila glavna tema razgovora.

Preneo je da je gostu iz SAD preneo brige posebno oko mogućnosti izbora novog premijera na Kosovu, ako bi to bio Ramuš Haradinaj.

Istakao je da će Srbija biti posvećena dijalogu i razgovoru s Albancima.

"Očekujem i večeras da nastavimo razgovore u Briselu. To ćemo činiti i ubuduće. Važno je da se dijalog nastavi, moramo sve probleme da rešavamo na miran način, dijalogom, razgovorom"“, kazao je Vučić.

Podsetio je da je Ji lično pomagao u više navrata otvaranju pojedinih poglavlja i sprovođenju dogovora sa Albancima.

"Teško da bismo postigli neke važne dogovore bez njegove pomoći. Američkoj administraciji sam zahavalan na podsticanju i očuvanju mira u regionu", rekao je premijer.

Zahvalio je na podršci koju SAD pružaju evropskim integracijama Srbije i činjenici da imamo nedvosmislenu želju da ne pripadamo nijednom paktu.

Zamolio je Jija da utiče da još više američkih investitora dolazi u našu zemlju, poput "Ameteka".

"Ako bi se to nastavilo, to bi bio najbolji način za pravljenje odličnih odnosa između Srbije i SAD u budućnosti", naglasio je Vučić.

Ji: Vučić kao predsednik ima jači legitimitet

Pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Hojt Ji čestitao je  Aleksandru Vučiću na izboru za predsednika Srbije, ističući da je to veoma važno, jer, smatra, to daje još jači mandat Vučiću da nastavi reforme i približi Srbiju njenom cilju, a to je EU i njene institucije.

Ji je takođe preneo Vučiću poziv američkog potpredsednika Majkla Pensa da poseti Sjedinjene Države u narednih nekoliko meseci.

Američki diplomata je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerom i izabranim predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem naveo i da taj izbor pokazuje njegov uspeh u svemu što je do sada učinio na mnogim područjima.

On je naveo da je Vučić tim radom privukao mnogo investicija u Srbiju, što je omogućilo otvaranje radnih mesta i izrazio uverenje da će daljim angažovanjem pomoći da Srbija ima sve veći standard.

Ji je dodao da SAD ostaju odlučne u tome da pruže pomoć Srbiji, koliko god je to u njihovoj moći, da ostvari svoj cilj u ekonomskom smislu, ali i u nastavku evropskih integracija.

Kada je reč o regionu, Ji je dodao da je na današnjem sastanku sa Vučićem razmenio mišljenje o različitim pitanjima i izazovima, kao i o načinu na koje Srbija, SAD i ostali partneri mogu da pomognu celom regionu da krene napred, da postane uspešniji, stabilniji, i integralan deo EU i evroatlantskih institucija.

"Da bude region koji je oslobođen korupcije, trgovine drogom, kriminala, koji je u mogućnosti da privuče sve više investicija, koje će otvoriti nova radna mesta", rekao je Ji.

Ji je dodao da je bilo reči o nastavku dijaloga između država Zapadnog Balkana, uključujući i proces pomirenja.

"Ali ne samo pomirenja već i saradnje na praktičnom nivou, poput ekonomskih pitanja, bezbednosti, borbe protiv kriminala, terorizma, odnosno o svim područjima saradnje, koja je sada snažna, a može da bude još snažnija", rekao je Ji.

On je istakao da je bilo reči i o nastavku dijaloga i normalizacije odnosa između Beograda i Prištine.

"SAD su srećne što mogu da pomognu u tom procesu, kao i u procesu pomirenja i saradnje u regionu", rekao je Ji. 

"SAD će pomagati region na putu u EU, s Rusima – jasne crte"

SAD će i dalje pomagati zemljama regiona u njihovim naporima da postanu članovi EU koliko god može, a verujem da će to činiti i Evropa, poručio je Brajan Hojt Ji.

Obraćajući se na konferenciji za novinare nakon razgovora sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem, Ji je primetio da postoji jedna vrsta nestrpljenja da se što pre uđe u EU.

Sam se zapitao šta tu mogu da urade SAD i Evropa, a odgovarajući na pitanje novinara o uticaju Rusije na ovaj region, odgovor je potražio u nedavnim istupima američkog predsednika Donalda Trampa i njegovih najbližih saradnika Pensa i Tilersona, a koji su rekli da gde god mogu da se nađu zajedničke teme za razgovor s Rusima – Amerikanci će razgovarati.

"Ali tamo gde naši interesi, naše vrednosti i ciljevi nisu kompatibilni, gde se možda sukobljavamo, mi ćemo snažno braniti i čuvati naše interese i interese naših saveznika", izričit je bio Ji.

Dodao je da se u Vašingtonu nadaju da će Rusi igrati konstruktivnu ulogu na Balkanu, kao, primetio je, i ranije, ali je i dodao da SAD moraju aktivno da prate sve što Rusija pokušava da uradi u regionu, pomenuvši posebno događaje iz oktobra prošle godine u Crnoj Gori, rusku politiku u energetici i umešanost u nekim drugim regionima.

"Postoji jedan element nestabilnosti u tome", ocenio je Ji, ne želeći, kako je istakao, da kaže da iza svakog poteza stoje loše namere, ali i primetivši da je ustanovljeno mnogo toga što rade a što može imati loše posledice.

Kako je rekao, u Vašingtonu veruju da je važno da se uzdrže kad su u pitanju neproverene vesti iz Rusije ili nekih drugih izvora, ali da, u svakom slučaju, traže načine za saradnju gde god je to moguće.

Kad je reč o evrointegracijama regiona, Ji je primetio da tu postoje dve strane te priče, što podrazumeva da su s jedne strane zahtevi EU koji nisu jednostavni, a s druge obaveze regionalnih vlada koje se moraju ispuniti.

"Ali iznad svega je potrebna snažna volja s obe strane kako bi se ubrzao proces, te verujemo da ako svi urade svoj deo posla, a vlade ispune standarde čak i kad su teški, da će to doneti boljitak ne samo u integracijama nego i u svakoj zemlji pojedinačno.

Kako je rekao, na stranu pitanje da li se ide dovoljno brzo u integracije, ali i EU i SAD žele da pruže i materijalnu i svaku drugu pomoć da zemlje Zapadnog Balkana ispune visoke kriterijume.

"A od zemalja očekujemo da pokažu političku volju, kao što je to pokazao Vučić, i to i onda kad to nije popularno, a mi ćemo nastaviti da pomažemo koliko možemo, verujemo i Evropa takođe", poručio je Ji.  

"Besmislice da Hojt Ji ne predstavlja zvanične SAD"

Premijer Vučić se osvrnuo na spekulacije u javnosti da Hojt Ji ne predstavlja aktuelnu američku administraciju i istakao da je reč o besmislicama srpskih tabloida i pojedinih analitičara.

Odgovarajući na pitanje i konstataciju Prve televizije upućeno gostu iz SAD da pripada bivšoj američkoj administraciji i da o posetama Balkanu nije razgovarao sa državnim sekretarom Tilersonom, Vučić je istakao da su ga sa te televizije pojedini srpski analitičari "savetovali" da sa njim ne razgovara, jer, navodno, predstavlja bivšu vašingtonsku administraciju.

"„To su besmislice. Sa punom odgovornošću, zato što predstavljam građane Srbije, primio sam Hojta Jija, jer je to važno za našu zemlju, ne što mi se dopada, ili što ga poznajem dugo"“, rekao je Vučić.

Vučić je istakao da je Ji zvanični predstavnik SAD, a ljudima koji misle i koji su nas ubeđivali da će se sve promeniti i sve biti drugačije posle izbora Donalda Trampa za predsednika Amerike, poručio je da američka politika ima kontinuitet i da zna šta se neće promeniti. Podvukao je da je važno da imamo dijalog sa SAD.

„Ako Srbi vole bajke, da on ne predstavlja nikoga i da smo mi svi budale što s njim razgovaramo, onda da glasamo za Hansa Kristijana Andersena ili braću Grim. Suviše sam racionalan da bih u tome učestvovao. Izabran sam da vodim zemaljsku Srbiju na odgovoran način, a ne da pričam bajke za srpske tabloide“, istakao je Vučić.

Koliko su besmisleni navodi da Ji ne predstavlja američku administraciju govori, rekao je Vučić, i to što mu je Ji preneo poziv američkog potpredsednika Pensa da poseti Vašington.

Број коментара 43

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво