Vučić sa Li Kećangom o RTB Bor, potpisana tri sporazuma u Rigi

Predsednik Vlade Aleksandar Vučić prisustvovao je u Rigi potpisivanju prva tri sporazuma od značaja za našu zemlju i sastao se sa kineskim premijerom Li Kećangom. Dva premijera su, između ostalog, razgovarala o rešenju za RTB Bor i napretku Srbije. Li Kećang poručio da je zadovoljan saradnjom dve zemlje i izrazio zabrinutost za ličnu bezbednost srpskog premijera.

Bilateralni susret dva premijera održao se u Rigi uoči samita Kina plus 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, a premijer Aleksandar Vučić poručio je da je Srbija počastvovana pažnjom koju joj poklanja srpski prijatelj, kineski premijer. 

Tokom razgovora dvojice zvaničnika, Li Kećang je izrazio zadovoljstvo saradnjom dveju zemalja koja je donela konkretnu korist narodima Srbije i Kine.

"Naši narodi su se uvek međusobno poštovali, a mi smo danas veoma srećni zbog vašeg ekonomskog napretka", istakao je premijer Li Kećang.

Dva premijera razgovarala su o saradnji dveju zemalja, napretku i konkretnim rezultatima postignutim nakon posete kineskog premijera Srbiji, u decembru 2014. godine, kao i o rešenju za RTB Bor.

Premijer Vučić obavestio je kineskog premijera o sporazumima koje su dve zemlje potpisale u Rigi, o infrastrukturnim projektima koji su u toku i naglasio da je Srbija veoma ponosna na saradnju sa NR Kinom.

"„Bez Vaše podrške ne bismo uspeli da prebrodimo teškoće. Vaša uloga u preuzimanju 'Železare Smederevo' ekonomski je spasila Srbiju", rekao je premijer Vučić, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Premijer Kine izrazio je zabrinutost za ličnu bezbednost predsednika Vlade Vučića i istovremeno poželeo uspeh u daljem ekonomskom razvoju i napretku Srbije. Vučić je novinarima rekao da je zabrinutost kineskog premijera shvatio kao gest poštovanja i prijateljskog odnosa prema Srbiji.

"Zahvalan sam našem prijatelju Li Kećangu. Retkost je i velika pažnja i poštovanje kada u tako kratkom razgovoru kineski premijer pokaže da prati šta se događa u Srbiji i da pokaže zabrinutost, i hvala mu na tome", rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara.

Premijer je preneo i da je njegov kineski kolega izrazio zabrinutost za njegovu bezbednost na plenarnom sastanku, a potom je ustao, kako bi o tome razgovarao sa njim i nasamo.

Vučić je ponovio da neće da govori o svemu što se dešavalo dok se ne izjasne nadležni državni organi.

"Onda ću valjda i ja imati nešto da kažem", rekao je premijer i dodao da je zahvalan svim ljudima koji su, iako ne vole njega, ako ništa drugo a ono imali poštovanja prema njegovoj porodici.

Govoreći o samim razgovorima sa premijerom Kine, za koji je srpska delegacija dobila nešto više vremena od ostalih, Vučić je naveo da smatra da je Srbija uspela da istakne sve važnije probleme.

Kako je rekao, Li Kećangu su predočeni i svi drugi projekti, te je u Rigi već potpisan ugovor za put Beograd - Stara Pazova, da je brza pruga ka Mađarskoj već krenula, i da kreće da se radi obilaznica oko Beograda, Surčin-Obrenovac.

"U svakom slučaju, mnogo toga je pred nama, ali mislim da je još važnije da pogledamo i petrohemijski kompleks i da pokazujemo i prijateljstvo i poštovanje za ono što je Kina uradila za nas, da pokažemo da zaslužujemo njihovu pažnju i mislim da smo se tako i odnosili i da su, sudeći po reakcijama, i Li Kećang i drugi, bili zadovoljni", rekao je premijer Srbije.

Uveren je da će kineski premijer prihvatiti njegov poziv i uskoro, za oko dve godine, doći u Srbiju. To bi, naveo je, "bila velika stvar, jer ćemo imati mnogo toga da otvaramo i da pokažemo šta smo u međuvremenu uradili".

Prema njegovim rečima, kineski premijer je više puta naglasio da je srećan i zadovoljan zbog napretka Srbije, pre svega zbog ekonomskog napretka. 

"A ja sam zadovoljan što sam takve ocene mogao da čujem," naveo je Vučić.

Naglasio je da se razgovaralo o ključnim stvarima, među kojima je i Petrohemija, ali i napomenuo da se razgovara i sa drugim partnerima, kao što je Iran.

"Prosto, želimo da rešimo sve te nagomilane probleme - sva ta problematična preduzeća, koja nisu rešavana, nego svaljivana na državnu grbaču i pleća naroda" rekao je Vučić.

Istakao je da hoćemo da se to nekako promeni.

"Sa tim mora da se prekine. To je uslov za napredak srpske ekonomije", rekao je Vučić.

Osvrćući se na Samit, Vučić je ocenio da je veoma važno što je sastanak u Rigi prilika da se sa svima razgovara.

"Mislim da stvari idu dobro... Videćemo rezultate u nekom periodu koji dolazi, ali mislim da smo dobar posao za našu zemlju ovde obavili", zaključio je Vučić.

Sastanku dvojice premijera prisustvovali su i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.

Premijer Srbije je u Rigi imao i odvojene susrete sa premijerom Bugarske Bojkom Borisovim i sa premijerkom Poljske Beatom Marijom Šidlo, kao i sa albanskim premijerom.

Potpisana tri značajna sporazuma 

Prethodno je Vučić prisustvovao potpisivanju prva tri sporazuma od značaja za našu zemlju.

Sa Eksim bankom potpisan je sporazum o finansiranju izgradnje auto-puta Surčin-Obrenovac vredan 208 miliona evra. Ugovor su potpisali predsednik Eksim banke Liu Liang i potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, koja je navela da su ugovori iz Rige vredni 734 miliona evra.

Sa kompanijom "Sinohidro" potpisan je sporazum o obilaznici oko Beograda (Bubanj potok - Ostružnički most), dok je sa kompanijom "Huavej" potpisan memorandum o saradnji. 

Kako RTS saznaje, među šest sporazuma koje bi Srbija trebalo da potpiše u Rigi su i ugovori o modernizaciji i rekonstrukciji srpsko-mađarske pruge - deonica Beograd centar- Stara Pazova, kao i Sporazum o uzajamnom ukidanju viza za građane sa običnim pasošima.

Premijer Vučić učestvovao je na Poslovnom forumu, na kome se razmatraju mogućnosti za unapređenje saradnje između zemalja Centralne i Istočne Evrope i Kine. 

Ovo je peti samit šefova vlada zemalja Centralne i Istočne Evrope i Kine.

Pored Srbije, na Samitu "16+1", učestvuju Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Mađarska, Letonija, Litvanija, Makedonija, Crna Gora, Poljska, Rumunija, Slovačka i Slovenija.

Prvi samit "16+1" održan je u Varšavi 2012. godine, na kome je tadašnji kineski premijer Ven Đabao najavio niz projekata za podsticanje saradnje, kreditnu liniju od 10 milijardi dolara, kao i osnivanje fonda za investicije i saradnju Kine sa evropskim zemljama.

Drugi samit je održan u Bukureštu 2013. godine, dok je domaćin trećeg sastanka bio glavni grad Srbije, Beograd, u decembru 2014. godine.

Број коментара 30

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи