Hortikultura kao primer dobre prakse

Ivana Stojinović iz Poljoprivredne škole sa domom učenika u Šapcu, osvojila je prvo mesto na Republičkom takmičenju iz hortikulture sa maksimalnih 100 bodova. Kontinuirani rad učenicima i profesorima, do sada je doneo mnogo nagrada jer je škola obezbedila sve da djaci ne samo uče već i vežbaju.

Sve što nauči u učionici, Ivana Stojinović, može da primeni i na školskoj ekonomiji. Za hortikulturu  kaže da je i nauka i umetnost. Prilikom izrade aranžmana, poštuje sva pravila ali, sluša i svoje srce.

"Neophodno je pratiti oblik, veličinu i boju aranžmana, naravno, i svoj unutrašnji osećaj i iskoristiti svoju maštu", kaže Ivana Stojinović, koja je osvojila 1.mesto na Republičkom takmičenju

Učenici Poljoprivredne škole ne uče samo da gaje već i da razumeju cveće.

"Za dobar aranžman je neophodno voleti prirodu, voleti biljke, poštovati njihove osobine, njihov prirodni rast, i upravo tako ih postaviti u aranžmanu, baš onako kako u prirodi rastu", navodi profesor Milena Stamenić.

Dok su neki od učenika zbog porodične tradicije odlučili da se bave pejzažnom arhitekturom, drugi o cveću ranije nisu mnogo znali.

"Dok nisam došao u ovu školu, nisam znao bukvalno ništa oko bašte, ni u bašti da radim, a kako sam ovde došao sve sam to naučio i zavoleo i bukvalno znam kako biljka diše", navodi učenik Mihailo Jezdić.

Pet časova praktične nastave sedmično, vežbe iz biodekoracije i cvećarstva u stakleniku, plasteniku i lejama, kao i razmena šabačkih i učenika  iz Francuske, doprineli su da se djaci Poljoprivredne škole u svoj grad, svake godine vraćaju sa nagradama.

"Svake druge godine mi odlazimo kod njih, oni ovde dolaze gledaju kako mi radimo, kakva je naša praksa, odlazimo kod njih, gledamo njihov način rada", kaže učenica Aleksandra Đukić.

"Kod nas u školi postoji zatvoren krug proizvodnje, cvećarskih, dendroloških vrsta i vrsta začinskog lekovitog bilja u plasteničkoj proizvodnji i na otvorenom. Po završetku škole naši učenici su u potpunosti osposobljeni za samostalnu proizvodnju", kaže profesor Željko Elor.

Pored gajenja i negovanja cveća i pravljenja aranžmana, šabački učenici i njihovi profesori, projektovali su i uredili parkovski prostor u školi kao i mnoge zelene površine u gradu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво