Traže mesto za novu deponiju

Za nekoliko meseci, Prijepolje mora da zatvori deponiju i pronađe novu lokaciju, jer predstavlja ekološki problem. Do izgradnje regionalne deponije za opštine Priboj, Prijepolje, Sjenicu i Novu Varoš, čiji se završetak godinama odlaže, jedno od rešenja mogla bi da bude pribojska deponija.

U strahu da će ih 20.000 tona godišnjeg otpada iz Prijepolja dovesti do istog problem, komšije se tome protive, a rok za zatvaranje deponije je sve bliži.

Nastala pre 15 godina kao privremeno rešenje, deponija na obali Lima, odbrojava poslednje dane s kojima će, svi se nadaju, nestati i problemi žitelja u okruženju ali i prve, ružne slike Prijepolja na ulasku u grad.

"Pošto je stanujem u blizini uveče se oseća miris. Rreba da se izmesti. Naša deponija je veliko ruglo grada i leglo velike zaraze. I sam Lim je u lošem stanju upravo zbog lošeg sistema otklanjanja smeća", kažu građani.

Planirano zatvaranje postojeće, do izgradnje Regionalne deponije, podrazumeva hitno pronalaženje nove lokacije za odlaganje smeća.

Jedna od njih je i obližnja deponija u Priboju, u čijoj izgrdnji i finansiranju je učestvovala i opština Prijepolje.

"Taj sporazum odnosno ugovor, nam daje za pravo da ta deponija smeća je nešto što upravo može i Prijepolje da koristi", kaže Emir Hašimbegović, predsednik opštine Prijepolje.

"Opština Priboj ne može da prihvati da se na postojećoj deponiji odlaže otpad iz Prijepolja zato što je po proceni našeg komunalnog preduzeća ima još mogućnost pet godina lagerovanja od strane Priboja i Nove Varoši", kaže Lazar Rvović, predsednik opštine Priboj.

"Problem koji naše komsije imaju može se rešiti na više načina, ovom trenutku vidim kao potencijalno rešenje odlaganja otpada na regionalnu deponiju "Duboko" kod Užica", kaže Dimitrije Paunović, predsednik opštine Nova Varoš.

Svesni činjenice da će za nekoliko godina biti u istom problemu, predstavnici četiri opštine,  nastoje da prevaziđu trenutne nesuglasice i pokrenu davno započete  aktivnosti oko izgradnje
Regionalne deponije "Banjica".

Za 12 godina koliko je prošlo od  izrade studije i izbora ove lokacije za buduću Regionalnu deponiju, urađena je projektna dokumentacija, rešeni su imovinsko pravni odnosi i završena prva faza zemljanih radova. Pre dve godine osnovano je i preduzeće Regionalna deponija, ali bez značajnijih pamaka u realizaciji projekta vrenog od sedam do deset miliona evra.

"Malo je urađeno iz razloga što opštine ne poseduju dovoljno novca. Međutim postoji interesovanje stranih partnera za ulaganje u ovoj oblasti po modelu javno-privatnog partnerstva", kaže direktor PD Regionalna sanitarna deponija komunalnog otpada "Banjica" Ljubenko Vasiljević.

U iščekivanju investitora, ali i stručne pomoći predstavnika ministarstva, u Prijepolju su počeli postepenu sanaciju deponije, čiji vek se završava krajem godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво