U opticaj puštene kovanice sa obeležjem "2019." godina

Narodna banka Srbije pustila je danas u opticaj prve količine kovanog novca apoena od 5, 2 i 1 dinar predviđene za ovu godinu sa obeležjem godine kovanja "2019".

Na godišnjem nivou, bankama se isplaćuje oko 70 miliona komada kovanog novca svih apoena.

Do sada su u upticaj puštene kovanice sa godinama izrade "2013", "2014", 2016", "2018", a sada slede i novčići sa oznakom "2019" na kojima osim izmene godine, drugih izmena nema.

Praksa je svuda u svetu pa tako i u Srbiji da se kovani novac izrađuje od materijala koji odgovaraju ceni koštanja izrade i same nominalne vrednosti novca, kaže za Tanjug direktor Odeljenja za izdavanje gotovog novca u Sektoru za poslove sa gotovinom NBS Nikola Reljić.

"Programom izrade novčanica, opticajnog i numizmatičkog novca i meničnih blanketa za potrebe Narodne banke Srbije u ovoj godini, između ostalog, predviđena je izrada kovanog novca, sa delimično izmenjenim obeležjima, u smislu da na licu kovanog novca tih apoena stoji godina kovanja 2019", navodi Reljić.

Zalihe kovanog novca, koji je izrađen po programu izrade iz prethodnih godina svedene su na minimum.

Prema definisanoj dinamici izrade kovanog novca po programu za 2019. godinu, prve količine kovanog novca apoena od 5, 2 i 1 dinar već su preuzete u centralni trezor.

Do kraja godine sledi sukcesivna izrada celokupne količine predviđene programom izrade.

Na godišnjem nivou, kaže Reljić, bankama se isplaćuje oko 70 miliona komada kovanog novca svih apoena, tako da će zadovoljavanje potreba gotovinskog platnog prometa biti iscrpljene postojeće zalihe sa oznakom kovanja "2018" i ranije.

Zatim sledi isplata kovanog novca sa oznakom godine kovanja "2019", a prema dinamici izrade.

Propisima je tačno definisano kako kovanice moraju da izgledaju, poput tehničkih karakteristika, mase, prečnika ili sastava materijala od kojeg je kovani novac izrađen, kao i oznake državnosti na njemu, naziv Republike Srbije, grb, oznaka Narodne banke Srbije...

U našoj zemlji se inače, kovani novac izrađuje od čeličnog jezgra koji je presvučen slojem bakra koji podseća na kovanice koje su ranije izrađivane od legure bakra, cinka i nikla.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара