Читај ми!

Materijal iz smrdljivih zgrada i dalje se koristi

Oplatno ulje koje je izazvalo zagađenje betonskih površina u naselju Dr Ivan Ribar na Novom Beogradu i Banci matičnih ćelija Instituta za majku i dete, korišćeno je prilikom rekonstrukcije pozorišta u Vranju. Isti problem imalo je i nekoliko privatnih investitora, a još niko zbog toga nije odgovarao.

Sve je više materijala dobijenih reciklažom koji se koriste u građevinarstvu, a mehanizam kontrole nije precizno definisan. U Ministarstvu građevinarstva najavljuju novu Uredbu o građevinskim proizvodima.

Tokom radova na rekonstrukciji pozorišta u Vranju radnicima je pozlilo. Stručnjaci Instituta "Vinča" uzorkovali su beton i utvrdili da je korišćeno oplatno ulje. Taj posao poveren je preduzeću "Banković", koje je bilo angažovano i u naselju Dr Ivan Ribar i u Institutu za majku i dete. Izgradnja je prekinuta i naložena je dekontaminacija betona, koju, navodi gradonačelnik, po ugovoru,  treba da plati izvođač.

"Izvođač snosi sve troškove koji mogu da nastanu usled bezbednosti ili bilo koje druge nepravilnosti na objektu u radovima koje će raditi isključivo Institut 'Vinča' da otkloni sve nedostatke i izvrši dekontaminaciju datog prostora", kaže gradonačelnik Vranja Zoran Antić.

Dosadašnja šteta Građevinske direkcije Srbije zbog toga što se oplatol našao u zidovima u naselju Dr Ivan Ribar je nekoliko miliona evra.

"Kao što smo mi odgovorni prema svim našim kupcima jer smo zaključivali ugovore sa njima o prodaji stanova, tako je prvi korak za nas odgovoran izvođač, a onda i svi ostali u nizu", ističe direktor Građevinske direkcije Srbije Nebojša Šurlan.

Direkcija je pre više od godinu dana podnela krivičnu prijavu tužilaštvu i MUP-u kako bi se utvrdilo ko je napravio propust. U nadležnom tužilaštvu rečeno je da je sproveden predistražni postupak.

"Po izvršenim proverama, utvrđeno je da postoji osnov za sumnju da je odgovorno lice Mirko Terzić, direktor preduzeća 'Ekosekund' u vreme kada je proizveden sporni oplatol, izvršilo krivično delo proizvodnje i stavljanja u promet škodljivih proizvoda iz člana 256 Krivičnog zakonika Republike Srbije", naovde u Tužilaštvu. 

Dekontaminacija zagađenih zgrada moći će da se obavi tek kada se stanari usele u novu zgradu.

"Mi smo tu metodu primenili na pet, šest objekata u Beogradu. Rađene su analize pre i posle primene tog tretmana, a tretman je trajao toliko dok posle tretmana nismo više detektovali prisustvo tih jedinjenja", kaže pomoćnik direktora laboratorije za fizičku hemiju Instituta za nuklearne nauke "Vinča" Vladimir Nikolić.

Ko je odgovoran zbog toga što se sporni proizvod uopšte našao na tržištu, tržišna, ekološka i građevinska inspekcija ne mogu da se usaglase, osim da je to prvenstveno odgovornost proizvođača. To će precizirati nova Uredba o građevinskim proizvodima.

"Moramo napraviti da su te kazne takve da ne može da konačan rezultat i velika šteta bude manja od onoga što je učinjena samom investitoru", ističe Jasminka Pavlović iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Predlog je da se uvedu i dodatni pravilnici koji bi definisali maksimalne dozvoljene koncentracije isparljivih organskih jedinjenja u zatvorenom prostoru.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво