Читај ми!

Grčka – Ahilova peta evra

Iako se Srbija od ponedeljka nije zadužila ni evra, javni dug se u danu uvećao 120 miliona evra jer je evropska valuta oslabila u odnosu na dolar. Danas u odnosu na juče, dug se smanjio za 760.000 evra. Takve oscilacije javnog duga posledica su pada, odnosno rasta evra prema dolaru.

Ekonomisti procenjuju da će evro nastaviti da slabi dok se stanje u Grčkoj ne stabilizuje, ali da svaka država ima način da predupredi takve gubitke usled naglih promena deviznog kursa. Kada je Grčka zaokružila "ne", evro nije poklekao, kao što su bila dramatična predviđanja, ali jeste pao u odnosu na dolar – za više od dva procenta za samo dva dana.

Bankar Slavko Carić ocenjuje da Grčka, odnosno par zemalja koje su "najmanje dobri đaci" u okviru evrozone – Ahilove pete. "Ako se one ljuljaju, to loše utiče na odnos evra prema ostalim bitnim svetskim valutama, pre svega prema dolaru", ističe Carić.

Urednik Makroekonomskih analiza i trendova Vladimir Vučković podseća kako je naša država zadužena više u evrima, a da svako pomeranje i te kako utiče na visinu javnog duga.

"Mi smo više zaduženi u evrima, nešto manje u dolarima, ali odnos učešća dolara nije mali, pa promena kursa utiče na javni dug Srbije", objašnjava Vučković.

Srbija je dužna 74,5 procenata bruto društvenog proizvoda, odnosno 24,5 milijardi evra. U ovoj godini država se zadužila milijardu i trista miliona evra, a samo za dan, to jest juče, dug je samo zbog slabljenja evra porastao za 120 miliona evra.

Bankar Slavko Carić ukazuje kako ne misli da se Srbija loše zaduživala, jer je trećina duga u dolarama, što, kako kaže, odgovora srpskom trgovinskom bilansu.

"Ono što bi Srbija morala da uradi je da se 'hedžuje'. To je kao kupovina polise osiguranja od prevelike oscilacije vrednosti određene valute", navodi Carić.

Grčko "ne" će, kažu stručnjaci, doneti i rast kamata po kojima će se države ubuduće zaduživati.

Finansijski konsultant iz Londona Nebojša Katić ističe da će posledica grčke krize biti i veća cena zaduživanja za zemlje koje su već prezadužene. Katić pretpostavlja da će doći do novog rasta kamata za prezadužene zemlje.

Pitanje je vremena, kažu stručnjaci, kada će se u tom slučaju kamate povećati i građanima. Za sada promena nema, nema ni pomeranja kursa evra u odnosu na dinar.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво