Osmaci polagali kombinovani test

Trećeg dana male mature osmaci su odgovarali na pitanja iz istorije, biologije, geografije, fizike i hemije. Rešenja zadataka iz kombinovanog testa mogu da se pogledaju na našem Internet portalu.

Ministarstvo prosvete saopštilo je da je kombinovani test održan u svim osnovim školama, a da je polaganju, prema podacima školskih uprava, pristupilo ukupno 68.347 učenika.

Testiranje je, kako se navodi, proteklo u skladu sa procedurom i bez nepravilnosti.

Uputstva za ocenjivanje testa mogu se preuzeti sa sajta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Polaganjem kombinovanog testa završena je mala matura, a osmake je sačekalo i malo iznenađenje – svi testovi su bili isti, ali je raspored pitanja bio različit.

Kako bi se sprečilo prepisivanje, Zavod za vrednovanje obrazovanja i vaspitanja štampao je pet varijanti testova – označenih slovima I, B, G, F i H, u kojima su zadaci bili isti, ali različito raspoređeni.

"Najviše prepisivanja prethodnih godina bilo je na kombinovanom testu. Kako bi to sprečili odlučeno je da Zavod napravi nekoliko varijanti testova sa istim pitanjima. Nismo hteli da dajemo različita pitanja, da neka deca ne bi dobila teže zadatke od drugih", kažu u Ministarstvu prosvete.

Osnovci u Osnovnoj školi "Kralj Petar Prvi" kažu da im je kombinovani test bio teži od testa iz maternjeg jezika i matematike, a najteža pitanja bila su iz hemije.

Za Mariju Đokić kombinovani test je bio mnogo teži u poređenju sa testom iz srpskog i matematike.

"Nije bilo lako, na testu su bile cake kojih niko nije mogao da se seti. Najteža su bila pitanja iz hemije", rekla je Marija.

I za Iliju Savića najteža su bila pitanja iz hemije, a kombinovani test je ocenio kao "srednje težak".

Pitanja iz hemije na kombinovanom testu zadala su glavobolju i Luni Branković, koja kaže da je današnje testiranje bilo mnogo teže od srpskog i matematike.

"Jedno od pitanja iz hemije bilo je na šta se razlaže saharoza. To mislim da niko nije znao da uradi", naglasila je Luna.

Prethodna dva dana mali maturanti su polagali test iz matematike i test iz maternjeg jezika.

Preliminarne rezultate završnog ispita škole će objaviti 18. juna, nakon toga sledi period za žalbe učenika, tako da će konačni rezultati biti objavljeni 23. juna.

Po objavljivanju konačnih rezultata sledi predaja liste želja u matičnim školama 24. i 25. juna, a raspored učenika po školama biće objavljen 3. jula, dok je 4. i 5. jula predviđeno da se obavi upis učenika u srednje škole.

Testove za polaganje završnog ispita pripremio je Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Završni ispit, mala matura, traje tri dana. Učenici na završnom ispitu mogu ostvariti ukupno 30 bodova, svaki test nosi po 10 bodova, a uspeh u školi se boduje sa maksimalnih 70 poena.

Broju poena ostvarenih na osnovu uspeha u osnovnoj školi i na završnom ispitu, dodaju se bodovi sa međunarodnih i republičkih takmičenja. Na osnovu ukupnog broja bodova učenici se opredeljuju za željene škole.

Od prošle godine uveden je prag od 50 bodova, koliko maturanti moraju da imaju da bi upisali četvorogodišnju školu. Ukoliko imaju manje bodova, moraju da upišu trogodišnju srednju školu.

Prošle godine najveće interesovanje malih maturanata bilo je za medicinske i ekonomske škole. 

Ove godine 127 škola upisaće učenike po dualnom modelu obrazovanja – učenje kroz rad.

U 49 škola uvedeno je 19 novih obrazovnih profila, dok je 43 profila sa elementima dualnosti usklađeno sa tržištem rada u još 78 škola.

Drugi upisni krug za kandidate koji nisu upisani u prvom krugu, počinje 7. jula kada se predaje lista želja.

Ove godine štampana su 72.232 testa, a u srednjim školama ima skoro 76.000 mesta.

Sigurno je da niko neće ostati neupisan u srednju školu, ali je dobar uspeh na završnom ispitu i uspeh iz osnovne škole važan kako bi se upisala željena škola.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 21. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара