Rasprava o poverenju Vladi u Skupštini CG

Skupština Crne Gore raspravljaće o poverenju Vladi, što je ranije zatražio premijer Milo Đukanović, a glasanje je najavljeno za utorak.

Premijer će prvog dana izložiti argumentaciju u prilog podrške opstanku Vlade. Protiv poverenja Vladi glasaće članica vladajuće koalicije, Socijaldemokratska partija (SDP), zbog čijeg je ponašanja u dužem periodu Đukanović i podneo inicijativu za debatu o Vladi.

Sudbina Vlade najviše zavisi od opozicione Pozitivne Crne Gore, dok su podršku Vladu najavile partije koje predstavljaju manjinske nacionalne zajednice u Crnoj Gori, kao i Liberalna partija Crne Gore.

Opozicione partije Demos, na čijem je čelu Miodrag Lekić i Socijalistička narodna partija glasaće protiv poverenja, a prema najavi, i većina poslanika koji su u ovom mandatu napustili svoje partije, ali su ostali u parlamentu.

Opozicioni savez Demokratski front (DF), u kome su Nova srpska demokratija i Pokret za promjene, koji neće prisustvovati sednici parlamenta, prema pisanju podgoričkih medija najavio je da će eventualni pad Vlade Crne Gore proglasiti kao svoju pobjedu.

Taj deo opozicije, kako se najavljuje, u tom slučaju bi proglasio i kraj svojh uličnih protesta na kojima od kraja septembra prošle godine traži formiranje takozvane prelazne vlade, sa zadatkom da pripemi parlamentarne izbore.

Politički analitičari smatraju da bi pad Vlade bio dobar izgovor da se protesti prekinu jer nisu bili masovni kako se očekivalo, a neki mediji su objavili da bi DF, u slučaju izglasavanja nepoverenja Vladi Crne Gore, organizovao "veliku narodnu skupštinu", što je mnoge podsetilo na takozvanu veliku Podgoričku narodnu skupštinu 1918. godine kada je proglašeno prisajedinjenje Crne Gore Srbiji.

Vladajuća Demokratska partija socijalista je tim povodom ocenila da DF pokušava da poništi državnost Crne Gore.

Đukanović je mnogo ranije najavio inicijativu za parlamentarnu proveru poverenja Vladi, isključivo zbog toga što se SDP u dužem periodu često priklanjala stavovima dela opozicije i što nije sledila politiku Vlade. Đukanović je više puta ocenio da je SDP na taj način formirao novu parlamentarnu većinu i praktično se odrekao savezništva sa DPS.

Dve članice vladajuće koalicije glasale su prošle jeseni za deklaraciju o pristupanju Crne Gore NATO-u i obe su pozdravile pozivnicu da se Crna Gora pridruži toj alijansi.

Međutim, u drugim oblastima se bitno razilaze, a SDP najviše zamera DPS-u zbog ekonomske politike, a posebno u oblasti privatizacije.

Redovni parlamentarni izbori u Crnoj Gori treba da budu održani ove godine, a kao najrealniji rok se pominje rana jesen. Međutim, razvoj političke situacije bi mogao i ubrzati termin održavanja izbora, a u tom slučaju oni bi, najverovatnije, bili održani u maju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво