Život pod opsadom: Ispovest iz centra Tripolija

Libija ponovo tone u haos. Snage nepriznate Libijske nacionalne armije zauzele su aerodrom u Tripoliju. Za stanovnike prestonice život među rafalima je postao normalan od 2011, priča za RTS 25-godišnja devojka poreklom iz Srbije.

Snage Kalifa Haftara su u naletu. Zauzeli su stari aerodrom kod Tripolija i tu zbijaju redove. Poručuju da će prestonica – inače pod kontrolom premijera Fajeza Seraja – pasti. Stanovnici sa zebnjom iščekuju ishod.

Sagovornica RTS-a, 25-godišnja studentkinja medicine, kaže da se najžešće borbe vode na periferiji grada. Na ulasku u Tripoli, u gradu Ez Zavija, vode se bitke sa teškim naoružanjem. U libijsku prestonicu uselio se strah.

"Naveče se ne krećemo. Tad se oni aktiviraju. Ali navikli smo se. Sad u gradu nema ničeg. Mi smo u centru, pa ne čujemo ništa, ali moje drugarice na periferiji čuju i pucnje i rakete", kaže ova mlada devojka koja radi bezbednosti nije želela da otkrije svoje ime. 

Njena majka je iz Srbije, a otac iz Libije. Oboje su lekari i upoznali su se u Beogradu, davno, kada je naša zemlja bila deo SFRJ, a na čelu saharske zemlje Gadafi. Ova studentkinja je sa bratom i sestrom odrasla u Srbiji, a u Tripoli je otišla nekoliko godina pre revolucije 2011.

Od tada je zemlja u haosu, podeljena na zapadni deo zemlje, kojim vladaju snage premijera Seraja i istočni, kojim vladaju Haftarove snage.

Pojedini su već u stanju pripravnosti i čekaju da vide šta će biti. Neki čak pripremaju i zalihe u slučaju da se stanje pogorša. Ako dođe do većih sukoba, uvodi se vanredno stanje, objašnjava ona.

"Tada svako mora da se drži svoje kuće, nema škole nema posla. Ali ako baš bude kao na početku revolucije, možda dođemo u Srbiju. Nadam se da ipak nećemo doći do toga", dodaje studentkinja.

Svaka televizija u Libiji, kaže, navija za svoje. I ne zna se šta dalje može da se desi. 

"Ne zna se ko pije, a ko plaća. Ovako nam je već osam godina, svako malo neke bitke i obračuni. Što je najgore, Libijci ubijaju Libijce zbog tuđih ciljeva. Žalosno je šta su uradili od države", zaključuje svoju ispovest 25-godišnja studentkinja poreklom iz Srbije.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се