Очи грађана упрте у банкарски сектор – шта нас чека у наредном периоду

Почетком јуна биће расписан јавни позив за приватизацију "Комерцијалне банке". То најављује држава, а циљ је да се повуче из банкарског сектора и на тај начин побољша квалитет њихових услуга. Тиме су се бавиле у претходном периоду и саме банке кроз развој сервиса за кориснике услуга на интернету. Са конференције "Дигитално банкарство" поручују да, иако нам је банкарски систем стабилан, у току је процес консолидације у том сектору.

Кликом на телефону до кредита – до скоро скандинавски сан. Данас, реалност и у Србији.

"НБС је прва институција која је у делу својих надлежности увела необавезност употребе печата. 22 октобра прошле године почео је са радом систем НБС где инсант плаћања представљају најсавременији вид плаћања у свету. Стандардизовали смо употребу QR кода у инстант плаћањима као праву конкуренцију картицама, готовини и чековима", наводи Драгана Станић, вицегувернерка Народне банке Србије.

Порука и за оне који развијају иновативна решења.

"Пореске подстицаје смо увели од првог јануара ове године за развој, за истраживање, убрзани ајренди. Такође, врло модеран механизам, то је да се за пореске потребе трошкови истраживања признају у свом двоструко насталом износу, тиме значајно смањују пореску основицу, односно порез на добит", истиче Ненад Пауновић, саветник за дигитализацију у Влади Србије.

Како би дигитализација подстакла даљи развој економије план је да се готово 100 милиона евра до краја године уложи у развој научно-технолошких паркова и истраживачких центара.

Сарадња банкара и иноватора 

Од измена закона о трговини и о електронској трговини очекује се да ће се поспешити сарадња банака и иновативних фирми.

"Имамо и пореске кредите за стартапе, за инвестирање у стартапе, у иновативне бизнисе у износу од 30 одсто и оно што је такође важно је да смо од 1. јанура 2019. укинули ограничења признавања трошкова маркетинга", каже Пауновић. 

Допринос развоју банкраског сектора држава види у свом повлачењу. Припрема се приватизација "Комерцијалне банке".

"Очекујемо најкасније почетком јуна и јавни позив за приватизацију, односно за проналажење стратешког партнера и за ту банку. Тако да држава полако излази из банкарског сектора. У нашем власништву остаће банка 'Поштанска штедионица', али са друге стране консолидација сектора се наставља", поручује министар финансија Синиша Мали. 

Држава је недавно продала свој мањиски удео у "Јубмес банци".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво