Хрватска полиција протерала студенте из Нигерије мислећи да су мигранти

Двојица студената из Нигерије 12. новембра допутовали су у Пулу како би учествовали на Светском универзитетском првенству. Након завршетка такмичења, 17. новембра, дошли су у Загреб, где их је на улици зауставила и привела полиција. Затим су одвезени у шуму у близини Велике Кладуше и под претњом оружјем натерани да пређу на територију БиХ, преноси портал Журнал.

Осамнаестогодишњи студент Абиа Учена Александро из Нигерије допутовао је 12. новембра у Хрватску да би учествовао на петом Светском универзитетском првенству у Пули. Представљао је Федерални универзитет технологија Овери на такмичењу из стоног тениса. Након завршетка такмичења, заједно са још четири колеге, вратио се у Загреб одакле је требало 18. новембра да одлети за Истанбул.

По доласку у Загреб, са колегом Ебом Кенетом Чинедуом, сместио се у хостел и изашао у шетњу градом.

"На уласку у трамвај зауставила нас је полиција. Одвезли су нас у полицијску станицу. Покушали смо им објаснити ко смо и да су нам документи у хостелу. Нису обраћали пажњу на оно што говоримо", рекао је за Журнал Ебо Кенет Чинеду.

Како је рекао нису знали колико је било сати, али је био мрак.

"Извели су нас из станице и ставили у комби. Одвезли су нас на непознато место. Двојица полицајаца су нам рекли идете у Босну. Ја никада нисам био у Босни. Дошао сам авионом у Загреб, рекао сам им да не знам Босну. Рекли су нам не, ви идете у Босну. Након неког времена комби је стао и гурнули су нас у жбуње. Одбио сам ићи у шуму, онда ми је полицајац рекао ако се не померим да ће ме упуцати", испричао је Чинеду.

У разговору за Журнал нигеријски студенти кажу да су били преплашени и да нису знали шта да раде. Мигранти, које је Хрватска полиција заједно с њима натерала да кроз шуму пређу на територију БиХ, oдведени су у камп у Великој Кладуши.

"Наши пасоши и све ствари су остале у Загребу. Успео сам из кампа позвати колегу који је заједно са нама био на такмичењу да нам пошаље пасоше. Не знамо шта да радимо, виза за Хрватску нам истиче данас", казао је Чинеду.

Кампом "Мирал" управља Међународна организација за миграције ИОМ.

За Журнал су само кратко рекли да су о случају нигеријских студената, након што су добили потврду од организатора такмичења да су они стварно студенти са уредно издатим визама.

Из Универзитетског спортског комитета, организатора светског првенства у Пули, тврде да су обавештени о случају.

У разговору за Журнал представник Комитета Алберто Тангети каже да је било укупно пет учесника из Нигерије, четири студента и професор, и да су сви имали уредне визе.

Навео је да је студенте из Нигерије снимала и хрватска телевизија.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво