Политико: Хрвати користе Брегзит да отворе Британију за своје раднике

Хрватска користи преговоре о изласку Велике Британије из Европске уније како би покушала да британско тржиште отвори за своје раднике, пише бриселски портал "Политико".

Званични Загреб је, како се наводи, тражио од главног преговарача ЕУ за Брегзит да се кроз преговоре омогући Хрватима да живе и раде у Британији од јула следеће године и да тиме стекну бенефиције које ће имати држављани земаља чланица Европске уније, када Британци напусте тај блок, што би требало да се догоди 2019. године.

"За разлику од грађана преосталих 26 држава ЕУ, Хрвати немају аутоматско право да живе и раде у Британији, због привремених рестрикција које су уведене после уласка Хрватске у ЕУ 2013. године. Оне су на снази до 30. јуна 2018. године, а Лондон би могао да их продужи за две године", наводи Политико.

Уколико до тога дође, Хрвати не би могли да имају корист од понуде британске премијерке Терезе Меј за "решеним статусом грађана ЕУ", после Брегзита, оцењује тај портал.

"Права грађана су веома важна за Хрватску, као и специфична позиција у односу на слободу кретања радника", навела је саветница хрватског премијера Андреја Пленковића Маја Богдан.

Та тема је била на дневном реду и када је прошле јесени главни преговарач ЕУ у случају Брегзит Мишел Барније посетио Загреб, али је питање досегло драматичан ниво у каснијим консултацијама.

"Хрватски демарш, за сада лимитиран на дипломатске разговоре иза затворених врата, рани је сигнал да специфични захтеви појединих држава чланица излазе на површину и током раних преговора и додатно компликују све. То сугерише да тражена кохезија у ЕУ можда неће потрајати", наводи Политико.

"На папиру, Хрватска не може да блокира договор са Британијом јер је за постизање коначног договора неопходна квалификована већина држава чланица, а не консензус. За сада, Загреб не прети Бриселу, али несагласје у ЕУ носи политички проблем и могао би Лондону да да ветар у леђа да изнесе нове захтеве", оцењује бриселски портал.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
16° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се