Флоријан Бибер: Избори у Црној Гори далеко од демократије

Професор Универзитета у Грацу Флоријан Бибер је оценио да је изборни процес у Црној Гори далеко од демократског модела и да постоје озбиљни недостаци у начину на који се том земљом управља, упозоривши да ће, ако садашња гарнитура остане на власти наредне четири године, разочарање у Црној Гори наставити да расте.

Овај стручњак за Западни Балкан је за портал Јуропијен вестерн балканс рекао да неки људи посвећени реформама сматрају успехом резултат парламентарних избора одржаних у недељу у Црној Гори, јер је изборе добила партија посвећена евроатлантским интеграцијама, али он указује на известан парадокс који види у томе.

"Проблем је у томе што је та влада пре свега мотивисана останком на власти и сопственим интересима, већ 25 година", истиче Бибер, одговарајући на питање шта би вероватно формирање владе на челу са ДПС-ом Мила Ђукановића значило за евроатлантске интеграције земље с једне стране, и изгледе за демократизацију с друге.

Бибер, који је и члан Саветодавне групе Балкан у Европи, изражава уверење да "свако ко се мало боље загледа у црногорску владу и политику зна да је то далеко од демократије".

"Постоје озбиљне мане, не само у начину на који се том земљом влада већ и у изборном процесу, са контролом партије над државом и тако даље. То је далеко од демократског модела", оцењује он.

Тај експерт за Западни Балкан страхује да ће, ако се досадашња влада задржи још четири године, разочарање наставити да расте у Црној Гори и да би то на известан начин могло да смањи ентузијазам у погледу чланства у ЕУ и НАТО-у, пошто се сматра да оба та блока толеришу ту врсту режима и саучествују у њему.

"То", наводи Бибер, "олакшава и чињеница да је део опозиције критичније настројен према ЕУ и НАТО-у."

Професор Универзитета у Грацу је и мишљења да Ђукановићева влада јача на основу поларизовања, "поделе на 'мање зло' које они представљају и 'веће зло' које представља опозиција".

"То је веома деструктивна динамика, која не слути на добро за демократију у тој земљи", упозорава овај стручњак.

Према његовим речима, Црна Гора ће се формално придружити НАТО-у, али у једном тренутку неће моћи да се приближи Европској унији, чије ће државе чланице изразити извесну резервисаност због начина на који се том земљом управља.

"Не видим да ће се Црна Гора придружити ЕУ са Милом Ђукановићем као премијером, а то ће пре или касније постати проблем", закључује Бибер, додајући да би посвећеност европским интеграцијама у земљи могла да опадне пре свега зато што људи то виде само као "фасаду иза које се крије суштински клептократска и поулауторитарна владавина".

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво