Афера потреса Немачку, мигранти добијали азил за 1.000 евра?

Више од 1.000 миграната добило је азил у Бремену, мада нису испуњавали услове. У току је истрага, а Савезна канцеларија за миграције и избеглице у том граду више неће одлучивати о захтевима дошљака. На провери је и 8.000 случајева широм Немачке, како би се утврдило да ли је било злоупотреба.

Како пише немачка штампа, годинама су препуни аутобуси тражилаца азила из Северне Рајне-Вестфалије и Доње Саксоније стизали у Бремен јер се тамо до жељеног азила долазило као чаробним штапићем. Нису им узимани отисци прстију, многи нису имали документе, или су лагали о свом пореклу. Године 2014. постало је чудно што је у једном тренутку 90 одсто тражилаца добило азил.

У центру скандала је сада већ бивша шефица Савезне канцеларије за миграције и избеглице у Бремену. Радила је заједно са једним адвокатом који је заступао азиланте. За позитивну одлуку су му на руке давали новац – сведоци кажу по 1.000 евра.

"Проверавамо све одлуке које су донете од 2000. године. То је око 18.000 случајева и истражитељи морају да разоткрију шта се дешавало у Бремену", наводи Јута Корд, директорка Савезне канцеларије за миграције и избеглице.

Случај Бремен иде наруку противницима досељавања, који од почетка критикују избегличку политику Ангеле Меркел. Упозоравају да су кроз врата бременске службе могли да прођу и припадници такозване Исламске државе и криминалци.

Немачка влада не жели да грађани помисле да је држава изгубила контролу.

"Чим смо сазнали за оптужбе, министар је тражио независну и транспарентну истрагу. Поверење у квалитет процедура издавања азила и интегритет центра у Бремену знатно су нарушени. Они више неће одлучивати о захтевима за азил", наводи Анегрет Корф, портпаролка Министарства унутрашњих послова Немачке.

Ултрадесничарска Алтернатива за Немачку и либерали траже анкетни одбор у Бундестагу, који би испитао и политичку одговорност за избеглички талас. Недостаје им неколико гласова, а Зелени за сада одбијају да им пруже подршку.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво