Сеул: Ракета Пјонгјанга може да погоди и Вашингтон

Министарство одбране Јужне Кореје саопштило је да нова балистичка ракета Северне Кореје "хвасонг 15" има потенцијал да погоди мете које су удаљене до 13.000 километара, што укључује и Вашингтон.

Након што је Северна Кореја извела пре два дана најновији тест нуклеарне балистичке ракете, слика о импресивном технолошком достигнућу те земље постаје све јаснија као и то шта преостаје да би заиста могла да представља претњу по САД, наводи АП.

Многа питања остају отворена, али постоји сагласност владе у Сеулу и спољашњих анализа да велика интерконтинентална балистичка ракета "хвасонг 15" представља значајан корак напред, приближавајући Северну Кореју њеном циљу поседовања широког арсенала нуклеарних ракета далеког домета, већ можда средином следеће године.

Она је, како се наводи, много већа од претходне ракете Пјонгјанга "хвасонг 14" и дизајнирана је тако да може да носи много веће бојеве главе, што потврђује наводе Пјонгјанга да "хвасонг 15" може да носи "супервелике тешке нуклеарне главе".

Северна Кореја је саопштила да је ракета која је у среду лансирана достигла успон од 4.475 километара, а да је летела 950 километара падајући близу Јапана након што је лансирана са места у Пјонгјангу на путању којом ће избећи друге земље, а ти подаци о лету слични су оним које је објавила и војска Јужне Кореје.

Пјонгјанг је описао своју нову интерконтиненталну балистичку ракету као "значајно моћнију" од ракете "хвасонг 14" након лансирања у среду.

Председник Јужне Кореје Мун Џе Ин је поделио процене о ракети са председником САД Доналдом Трампом у телефонском разговору.

И даље, како се наводи, није јасно колико је близу ракета да заиста представља опасност.

Министарство одбране Јужне Кореје саопштило је пред посланицима да је неопходно даље истраживање како би одредили да ли бојева глава ракете може да опстане а да поново прође кроз атмосферу, прецизно погоди мету и прописно се детонира.

Мајкл Елеман, аналитичар Института за стратешке студије, навео је да је могуће да је ракета дизајнирана да носи мамце или друге врсте технологије за контрамере које могу да "збуне" ракетни систем одбране САД.

Он је додао да "ако је прихватљиво ниско поверење у поузданост пројектила, два или три теста у наредних четири до шест месеци можда су све што је потребно пре него што (севернокорејски председник) Ким Џонг Ун прогласи 'хвасонг 15' спремним за борбу".

И овај тест наишао је на осуде међународне заједнице, а САД су након њега упозориле руководство Северне Кореје да ће та земља бити "потпуно уништена" ако избије рат, док је америчка амбасадорка при УН Ники Хејли рекла на хитно заказаној седници Савета безбедности УН тим поводом да САД никад нису желеле рат са Северном Корејом.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво