Блаца сведок сарадник

Еулекс се спрема да оконча истрагу деценије на Косову, односно покуша да расветли серију политичких убистава која су, до сведочења наводног агента обавештајне службе Ослободилачке војске Косова Назима Блаце, деловала нерешива.

Назим Блаца је, одлуком судског већа којим је председавао Италијан Франћеско Флори добио статус сведока сарадника, чиме је, суштински, ослобођен гоњења за најмање једно убиство које је признао у ранијим фазама поступка.

Конкретно, реч је о убиству Салиха Гашија јуна 1999. године у Липљану, које је италијански судија у списима назвао "ратним злочином против цивила", а писање оптужнице против починилаца овог и још двадесетак убистава, отмица и сличних дела почело је крајем септембра, пише приштинска Коха диторе.

Све особе чија су имена помињана у овом случају ће бити оптужене, наводи тај лист, што практично значи да би се на списку Еулексових истражитеља могли наћи и високи функционери Демократске партије Косова Хашима Тачија, попут "Великог ујака" Азема Суље и шефа Обавештајне службе Џавита Халитија.

Полиција Еулекса претресла је, крајем јула, кућу Азема Суље, читава акција била је повезана са истрагом у случају Назима Блаце, који је сведочио у серији убистава активиста Демократског савеза Косова, на чијем челу се налазио Ибрахим Ругова.

Азем Суља

Суља је био први начелник генералштаба ОВК, а по доласку КФОР-а и УНМИК-а на Косово, јуна 1999. године, био је министар одбране у привременој влади Хашима Тачија, коју је међународна админситрација расформирала после непуних месец дана.

Иако је ШИК, пре две године, званично распуштен, после договора бивших герилаца и међународне заједнице, та организација је још увек активна и под директном је контролом владајуће Тачијеве Демократске партије Косова.

После Блаце, који је сведочио о двадесетак акција у којима је убијено неколико особа, ухапшен је Дритон Хајдари, осумњичен за учешће у два покушаја убиства, укључујући и планирање ликвидације Адема Салихаја, некадашњег званичника Демократског савеза Косова и једног од кључних људи у покретању читаве истраге о мистериозним убиствима, која се стављају на терет тајним агентима Тачијевог крила ОВК.

Почетком марта, ухапшен је и Шпресим Ука, блиски сарадник једног од челника ШИК-а, "Великог ујака" Азема Суље, кога је Блаца директно оптужио да је мозак обрачуна Тачијевог крила ОВК са политичким противницима, пре свих оним из редова Демократског савеза Косова покојног Ибрахима Ругове.

ШИК и убиства

ШИК је формиран почетком сукоба на Косову, уз помоћ истоимене албанске обавештајне службе, углавном да би учврстио лидерску позицију Хашима Тачија и неутралисао све остале претенденте на Тачијево место, којих је, током сукоба и непосредно после њих, било сијасет.

 

Осим десетак албанских агената, ангажованих још 1998. године, на челу косовског ШИК-а били су Азем Суља и Џавит Халити и Кадри Весели, који су, осим елиминације потенцијалних ривала, набављали оружје за потребе ОВК.

Прво значајно и никада расветљено убиство особа блиских ДСК-у Ибрахима Ругове јесте смрт Ахмета Краснићија, некадашњег пуковника ЈНА, који је убијен у лето 1998. године, у Тирани. Краснићи је био кључни човек у формирању "Оружаних снага Републике Косова", ФАРК, формације за чије је акције косовска влада у егзилу Бујара Букошија издвојила 4,5 милиона долара и која је, суштински, представљала озбиљниог ривала ОВК.

Према западним извештајима, Краснићи је убијен у заједничкој акција албанских и обавештајаца ОВК.

После Краснићија, убијена су још два локална команданта ОВК који су се, наводно, супротставили Тачијевом ауторитету, писао је касније Њујорк тајмс, додајући да су Агим Рамадани и Саљи Чеку били убијени у "инсценираним заседама српске полиције".

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво