Србија против цепања БиХ

Референдум који би водио цепању БиХ Србија никада не би подржала. У супротном би изгубила међународни кредибилитет, изјавио председник Борис Тадић за сарајевску телевизију ОБН.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је, у интервју сарајевској телевизији ОБН, да Србија никада не би подржала референдум који би водио цепању Босне и Херцеговине.

"Србија неће подржати било какав акт или референдум који би водио ка цепању БиХ јер је Србија гарант Дејтонског споразума", поручио је Тадић и оценио да би Србија у супротном изгубила међународни кредибилитет.

Тадић је нагласио и да никада не би донео ни одлуку која би довела у питање положај Републике Српске, као ентитета у оквиру БиХ, као и да ће Србија поштовати Дејтонски споразум.

Говорећи о ратним злочинима, Тадић је рекао да се ратни злочини не могу заборавити, као и да народи, државе и појединци у региону могу стећи морални кредибилитет ако буду показивали саосећање према жртвама друге националности.

"Бољка Балкана јесте да су људи спремни да говоре само о својим жртвама, а не желе да причају о туђим", рекао је Тадић и додао да то треба да се промени.

Сви желе да буду у улози жртве

Председник Србије је рекао да је његов одлазак у Сребреницу на годишњицу злочина у том граду био један од најтежих дана за њега, као и да је тада, како је навео, доживео спознају која га је оснажила у вођењу политике за побољшање односа народа и држава на Балкану.

"Постоји тренутак када, бранећи интерес наших нација и бирача, морамо да доносимо одлуке које нису увек у складу са жељама оних који су нас бирали. Када сам одлазио у Сребреницу нисам имао подршку шире јавности у Србији, али ни у делу моје породице. Ипак, донео сам одлуку и преузео одговорност", рекао је Тадић.

Тадић је рекао да у БиХ сви желе да буду у улози жртве, као и да је српски народ читаву своју историју саздао на миту жртве. "Чак су неки дубоко убеђени да ми другу судбину, осим судбине жртве, немамо. Ја нећу да се сложим с тим", рекао је Тадић.

Он је, међутим, истакао и да је немогуће да Србија стално буде у улози земље која се извињава додајући да су и Срби имали жртве. "Из тог врзиног кола и вира морамо да изађемо, иначе никада нећемо изградити нормално друштво нити постати чланице ЕУ", истакао је председник Србије.

Резолуција о Сребреници 

Тадић је изразио наду да ће српски парламент ускоро усвојити резолуцију о Сребреници, као и да ће тиме бити исказан однос српског друштва према злочину у Сребреници.

Председник Србије је истакао и да не зна где се крију оптужени за ратне злочине Ратко Младић и Горан Хаџић, а оптужбе да их Србија штити, назвао је "неоснованим".

На питање о свом односу према премијеру Републике Српске Милораду Додику, Тадић је рекао да је Додик "током рата спасавао животе Бошњака и Хрвата".

"Ја то поштујем и знам", рекао је Тадић и додао да Додик не мрзи људе друге националности.

"Он има обавезе да штити легитимна права Срба у БиХ и у том контексту се мора схватити његова политика. То што сада говори треба да се размотри зашто он говори на тај начин, да ли је принуђен да тако говори понашањем других политичара у БиХ", рекао је Тадић и додао да никада не постоји само једна страна у спору.

Број коментара 30

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво