Вучић: Да ли је жив министар за животну средину

Председник Србије Александар Вучић је, поводом прекомерног загађења ваздуха, рекао да је јутрос позвао премијерку Ану Брнабић и да ју је питао: "Је л’ ти жив министар надлежан за животну средину?" Додао је да би министар требало да се јави и да каже људима нешто.

Александар Вучић је у разговору са новинарима, након отварања компаније "Кнот Аутофлекс Југ" у Бечеју истакао да верује да ће Влада Србије предузети одговарајуће мере.

"Наравно да то није једноставно. То је процес од наредних десет година", рекао је председник.

Како је рекао, јутрос је, када је долазио на посао, у само четири аутомобила видео више од једне особе.

Раније данас, премијерка Ана Брнабић сазвала је хитан састанак у Влади поводом ситуације у вези са загађењем ваздуха у Србији. 

Смањење цензуса је демократска мера, не може се побијати

Упитан да прокоментарише смањење цензуса, председник је поручио да спуштањем изборног цензуса жели да врати живот у парламент. Приметио је и да су све странке које желе да изађу на изборе подржале ту идеју, док оне које бојкотују нису сагласне с тим предлогом. 

Упитан на који начин је настала идеја о спуштању изборног цензуса са пет на три одсто, да ли је ту одлуку донео сам и да ли се консултовао са неким политичким групама, председник је новинарима у Бечеју рекао да верује да је спуштање цензуса демократска мера, која ће допринети репрезентативнијем парламенту и да то нико не може да оспори.

"Једино кога то стварно погађа по броју мандата је највећа политичка партија, а мислим да смо сагласни да смо (СНС) близу тога да будемо највећа партија", рекао је Вучић.

Упитао је представнике тих странака које критикују смањење цензуса које је њихово право угрожено.

"Њихово право је, погледајте шта су говорили, угрожено тиме што неће моћи да кажу да СНС има 65 одсто парламента, СПС још толико, а остали и не постоје. Па кажите људима да вам је то право угрожено", рекао је председник.

Додао је да су све партије које желе да изађу на изборе изразиле сагласност са смањењем цензуса, а да оне које не желе на изборе нису сагласне ни са ауто-путем, изградњом пруге, фабрике...

Нема  степенастог цензуса

Упитан да ли је било речи и о  увођењу степенастог цензуса,  Вучић је поручио да то није тачно и додао да ће, поред питања снижавања изборног цензуса, бити размотрен и природни праг за мањинске странке.

"Када бисте уводили степенасти цензус или га повећавали, онда бисте ишли контра интереса оних који су мањи, против интереса политичких противника. О томе нисмо ни размишљали, неће бити тога", рекао је Вучић новинарима.

Додао је да се, кад је реч о цензусу, мора водити рачуна да се не погорша статус мањинских група, односно да се њима не повећа природни праг и то питање ће бити додатно размотрено.

Вучић каже да жели да се поноси разликама и другачијим идејама и да се врати живот у парламент.

О разговору с Борељом – Нисмо имали богзна шта да кажемо

Председник Србије прокоментарисао је и телефонски разговор са високим представником ЕУ за спољну и безбедносну политику Жосепом Борељом и навео да том приликом нису имали богзна шта један другом да кажу о дијалогу Београда и Приштине.

"Рекао сам му да је Србија спремна, по укидању такси које су антицивилизацијска мера, да разговара са Приштином и да смо увек спремни да говоримо о миру и компромису", рекао је Вучић новинарима, упитан о чему је разговарао и шта је рекао Борељу у вези са дијалогом и ситуацијом на Косову и Метохији.

Рекао је да је са званичником ЕУ разговарао о две теме – ситуацији у региону и, са посебним освртом, о односима Београда и Приштине.

Вучић је потврдио да очекује посету Бореља Београду крајем месеца.

Нема промене Дејтона, то је став Србије

Вучић је упитан и да прокоментарише разговор новоизабраног председника Хрватске Зорана Милановића са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, који се, према писању појединих хрватских медија, односио на ревизију Дејтонског мировног споразума.

"Свако има право да разговара о различитим темама, сваки разговор је лековит и добар и немам ништа против да разговарају. Позиција Србије је да нема нових решења без договора три конститутивна народа, а то значи да и Срби морају да буду питани и да прихвате то. Без Срба неће бити промене Дејтона", истакао је Вучић.

Председник је поручио да је Србија за стриктно поштовање Дејтонског споразума.

"Биће много, много тешко да нас убеде у промене", подвукао је Вучић.

Он је појаснио да је јасно у ком смеру би ишле те промене Дејтона - многи који говоре о промени мисле да промене треба да иду у смеру у смањења компетенција и прерогатива РС и стварање функционалне државе у којој Република Српска као ентитет не би имала надлежности које има данас.

"Позиција Србије је јасна - сви могу да разговарају са свима, то је увек добро, али да се Дејтонски споразум суштински мења - само ако се сагласе сва три народа, и Срби. Србија свој пристанак на било какву промену неће дати", поручио је Вучић.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
26° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво