Љајић: Безвизни режим са Ираном не сме се довести у питање

Србија се труди да ризик од злоупотреба безвизног режима са Ираном смањи на најмању могућу меру и не сме се дозволити да се тај безвизни режим на било који начин доведе у питање, јер он доноси огромну корист за земљу у туристичком, економском и политичком смислу, изјавио је министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.

"Наравно да, као и свако достигнуће, и ове позитивне ствари које имамо са безвизним режимом носе одговарајућу врсту ризика. Ми настојима да тај ризик смањимо на најмању могућу меру, имајући у виду чињеницу да је било злоупотреба безвизног режима и да су одређени држављани Ирана који су долазили овде, користили заправо Београд и Србију као транзитни центар за одлазак у треће земље, односно земље ЕУ", рекао је Љајић новинарима.

Према његовим речима, предузимају се мере како би се спречиле злоупотребе безвизног режима и открива да ће, пре свега са иранске стране бити појачана контрола на улазу у авионе у самом Техерану и тиме се, како је рекао, жели смањити број потенцијалних грађана Ирана који би да се "домогну" трећих земаља, а користе безвизни режим да дођу до неке од земаља ЕУ.

"Та појачана контрола трајаће практично све време, а, затим, други механизам који нам је на располагању јесте то што ћемо ове недеље потписати неколико споразума из области конзуларне сарадње, а предаћемо и наш предлог споразума о реадмисији и то ће бити правни основ да враћамо све оне који не желе овде да бораве туристички, већ злоупотребљавају безвизни режим", рекао је Љајић.

Уз то, напоменуо је да ће се формирати заједнички конзуларни комитет од представника институција и Србије и Ирана, који ће у ходу примењивати и предлагати различите мере, како би се спречиле различите злоупотребе безвизног режима.

"Проблем потенцијал Србије за извоз, не пласман робе"

Љајић је говорио и о извозу робе. "Потенцијали Србије за извоз меса много су већи проблем, него што има проблема са пласманом те робе у иностранству", изјавио је министар.

"И сигурно постоји много већа потреба за нашим месом, него што су наши потенцијали у овом тренутку. Само да вас подсетим да ми имамо квоту за извоз говеђег меса на тржиште ЕУ од 8.700 тона, а да смо прошле године извезли свега 400 тона меса", рекао је Љајић новинарима.

Како је прецизирао, Србија је највише меса извезла у земље региона, а указује и да од јануара ове године имамо и 5.000 тона меса у слободној трговини са Турском и тај извоз је кренуо од прошлог понедељка, упркос чињеници, наглашава, да тај споразум није још ратификован, али је Турска изразила спремност да се и пре ратификације отпочне са извозом меса на тржиште Турске.

"Да поједноставим, у овом тренутку, много већи проблем су наши потенцијали могућности за извоз, него што су проблеми са пласманом те робе и сигурно постоји много већа потреба за нашим месом, него што су наши потенцијали у овом тренутку", рекао је Љајић.

"Велике су могућности пољопривреде, наши институти и Новог Сада, посебно за извоз семена пшенице, кукуруза, сарађивали су са Ираном и надам се да је пред нама један период много интензивније сарадње, када говоримо о извозу пољопривредних производа", рекао је Љајић. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво