Svaki treći Srbin stariji od 40 godina ima problem sa erekcijom

Više od 150 miliona muškaraca širom sveta ima problem sa erektilnom disfunkcijom, a stručnjaci upozoravaju na opasnost da bi za 10 godina taj broj mogao biti i dvaput veći. Procenjuje se da u Srbiji oko 400.000 muškaraca ima pomenuti problem. Zbog toga je Udruženje žena „Naša Aska“ sprovelo jedinstvenu anketu o muško-ženskim odnosima, ispitujući žene.

U Srbiji, svaki treći muškarac stariji od 40 godina ima problem sa erekcijom. Stručnjaci upozoravaju da se taj problem sve češće javlja i kod mlađih muškaraca.

Ispitanice koje su učestvovale u anketi kažu i da se većina njihovih partnera u nekom trenutku suočila sa erektilnom disfunkcijom, da svaki treći muškarac nije spreman da uzima terapiju i ode kod lekara, odnosno da misli da problem dolazi iz glave, zbog stresa, i da mogu sami da ga reše, ili krivicu traže u partnerki. Istraživanje pokazuje i da većina parova priča otvoreno o svemu, osim o seksualnim problemima.

„U životu svakog muškarca se desilo da nije mogao da postigne zadovoljavajuću erekciju. Naravno da ako jednom ne uspemo u seksualnom činu ne znači da se dešava nešto strašno, ali kada to počne da smeta, kvari kvalitet života i njega i njegove partnerke, to jeste pravi trenutak da se obrate lekaru“, kaže doktor Aleksandar Vuksanović, sa Klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije.

Prema njegovim rečima, lek postoji. „Vrlo je lako u suštini pomoći tim muškarcima, ali apelujem da se jave lekaru, jer jedino tako se može doći do najefeikasnijeg rešenja“, ističe Vuksanović.

„Kao ginekolog gledam drugačije na ovaj problem, jer znate da je svake godine beba sve manje. Kada dođe par i požali se da ima problem sa sterilitetom, vrlo često možemo naći i da su pravi problem – retki seksualni odnosi i erektilna disfunkcija. Taj aspekt problema nije često sagledavan, a mislim da je veoma značajan i da je zato važno otvoreno pričati o tome“, objašnjava Mima Fazlagić, ginekolog iz udruženje „Naša Aska“.

Da bi se problem rešio, o njemu mora da se razgovara.

„U svetu je sve veća težnja da, kada je reč o seksulanosti, ne budu samo ginekolog i urolog uključeni u tu priču nego obavezno i psihijatar i psihoterapeut, jer je sve to deo naše psihe i našeg nagona. U realnoj praksi se dešava da, ukoliko uspemo partnerku da uvedemo u psihoterapijski rad, onog trenutka kada ga ona ohrabri da porazgovara u tome, tog trenutka krećemo sa dobrim rezultatima“, navodi psihoterapeut Milica Ristić.

Koliko je to globalni problem o kojem se najčešće ćuti, pokazuje i podatak da je jedan od najefikasnijih lekova za erektilnu disfunkciju i najfalsifikovaniji lek.

Za samo četiri godine zaplenjeno je gotovo 40 miliona kutija lažne plave pilule, dok putem nekog od 15.000 sajtova koji prodaju lažnu vijagru, svakog meseca, čak dva miliona korisnika naruči lažni lek.

Број коментара 26

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво