Медицина на корак од крвног теста за откривање рака!

Научници су направили велики корак према једном од највећих циљева модерне медицине – универзалном крвном тесту за откривање ћелија рака. Тим са Универзитета „Џонс Хопкинс“ успео је да развије метод за откривање осам уобичајених облика рака путем крвног теста.

Њихова намера је да се развије прости тест, који би могао да се ради на годишњем нивоу и којим би било могуће открити ћелије рака у раној фази, пре него што се појаве симптоми. Тиме би, према њиховим речима, било спасено много живота.

Стручњаци су, ипак, за сада опрезни и иако је ово велики пробој, кажу да је потребно још времена да се процени тачна ефикасност у откривању рака у раној фази.

Тумори ослобађају ситне трагове њихове мутиране ДНК и протеина, који доспевају у крв. Тест назван "CancerSEEK" тражи мутације у 16 гена и осам протеина уобичајених за присуство ћелија рака.

Истраживање је спроведено на 1.005 пацијената са неметастазираним раком јајника, јетре, желуца, панкреаса, једњака, дебелог црева, плућа и дојке.

Укупно, тестови су имали око 70 одсто успешност код откривања рака.

„Поље раног откривања је кључно и резултати су веома охрабрујући. Мислим да ће ово имати великог утицаја на смањивање смртности од канцера“, каже за Би-Би-Си доктор Кристијан Томасети, са Универзитета „Џонс Хопкинс“.

Оно што је посебно охрабрујуће јесте што за пет од осам облика рака, на којима су тестови обављани, не постоје начини раног откривања. Примера ради, рак панкреаса скоро да нема симптоме и најчешће се открива у веома касној фази, а четири од пет пацијената умире.

„Откривање тумора када могу да буду хируршки одстрањени разлика је између живота и смрти“, истиче Томасети.

"CancerSEEK" сада ће бити испробан на људима којима још није дијагностикован рак, а стручњаци сматрају да ће то бити прави тест за нову методу.

„Ми замишљамо да ово постане уобичајени крвни тест, који би могао да се обави сваке године“, наводи Томасети.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво