Побећи од куће и слични „изазови“ за тинејџере на друштвеним мрежама

Енди Ворхол сигурно није имао на уму данашње друштвене мреже када је рекао да ће свако имати својих пет минута славе, али је погодио ће тај тренутак доћи. Како су тинејџери одлучили да потроше тих својих пет минута – проблем је данашњице.

Од избељивача којима се мења боја очију, до увећања усана уз помоћ суперлепка. Важно је издржати што дуже со и лед на кожи, без обзира на последице или побећи од куће на 48 сати. Мора се бити и актуелан, те су због ситуције са коронавирусом осванули и нови чудни изазови.

Наводно, сада је најактуелнији изазов посипање брашном и јајима. Једно добро туширање и последице ових изазова биће уклоњене. Опекотине, промрзлине, повреде, пак, остају.

Тинејџери су жељни узбуђења, доказивања. Наравно, ништа се не може постићи без лајкова. Интернет им је доступан 24 сата, а свака забрана доживљава се као изазов.

„Систем вредности у породици, љубав и границе у породици и модел који сами дајемо. То је, ја бих рекао, не најбоља, већ једина могућа формула да спречимо интернет предаторе да манипулишу нашом децом“, сматра психолог др Ивица Младеновић са Института за ментално здравље.

Важно је и образовање.

„Заиста сматрам да је образованеј круцијално и да поред породице једино преко образовања ми у ствари можемо да делујемо превентивно. Бојим се да немамо маневарски простор, све остало би се схватило као цензура. Једноставно, то је толико распрострањено да се свакодневно избацују нови изазови и једноставно не можете спречити децу, ако деца нису довољно одговорна, а то је нешто шта се добија у породици“, додаје психолог.

Националном контакт центру за безбедност деце на интернету, од оснивања у фебруару 2017. године, упућено је скоро 16.700 пријава. Само током ванредног стања у Републици Србији Центар је примио око 1.800 позива.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво