„Википедија“ на српском језику достигла 350.000 чланака

Једна од најобимнијих јужнословенских „Википедија“ – а реч је о „Википедији“ на српском језику – достигла је 350.000 чланака.

Јубиларни чланак написао је дугогодишњи уредник Никола Божић, који је под корисничким именом НиколаБ на Википедију унео текст о америчком хокејашу на леду Броку Нелсону.

Википедија на српском језику настала је 2003. године, када је преведен већи део главне стране са енглеског језика, а потом написан и први чланак о ГНУ лиценцама.

Само три године касније имала је 100.000 чланака, а до 2013. године двоструко више.

Чланци су на почетку били писани само ћирилицом, а од 2006. године је уведен софтвер који је пресловљавао текст са ћирилице на латиницу и обрнуто, па је и латиничко писмо постало равноправно.

Ову енциклопедију је до данас уређивало скоро 200.000 регистрованих корисника, а данас је активно око 1.000 уредника.

Више од 27.000 мултимедијалних датотека је постављено за потребе илустрације чланака.

Википедија на српском језику данас има више од 22,5 милиона прегледа и 37.500 измена на месечном нивоу. У просеку се напише 40 чланака дневно.

Најпосећенији чланци на овој језичкој верзији у последњих месец дана су о Ленки Дунђерски, Лази Костићу, „Песми Евровизије“…

Посећеност чланака углавном зависи од актуелних дешавања у друштву.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
20° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се